Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uzmanlardan, nükleer facia için çifte senaryo

Uzmanlara göre, reaktörün kalbi erir ama nükleer bir patlama olmazsa, insanlar için tehdit oluşmaz. Ancak erime patlamayı tetiklerse, ikinci bir Çernobil faciası kaçınılmaz hale gelebilir

Giriş Tarihi: 14.3.2011
Nükleer uzmanlar, iki felaket senaryosu üzerinde duruyor. Soğutma işlemi sonuç vermez de reaktörlerin kalbi erir ancak bir nükleer patlama yaşanmazsa, tıpkı 1979'da Three Miles'da olduğu gibi reaktör içinde tehlikeli ölçüde radyasyon birikir. Ancak insanlar için bir tehlike oluşmaz. Ancak erime nükleer bir patlamaya yol açarsa, Çernobil'dekine benzer bir felaket kaçınılmaz hale gelir. Uzmanlar, Japonların nükleer yakıtı deniz suyuyla soğutmaya çalışmasını da "dua etmeye" benzetti. Politika Çalışmaları Enstitüsü'nden Robert Alvarez bunun çok tercih edilmeyen bir yöntem olduğuna işaret edip, "Görünüşe bakılırsa reaktöre normal su göndermekte bile sorun yaşıyorlar" dedi.

'BU SANTRAL DAHA GÜVENLİ'
Amerikalı fizikçi Ken Bergeron da Fukuşima Daiçi Nükleer Santrali'nde meydana gelen olayın santralin elektriğinin kesilmesi ve jeneratörlerinde devreye girememesi olduğunu söyledi. "Soğutma başarısız olursa yakıt reaktörün dışına sızabilir. Reaktörün koruma duvarları Çernobil'dekinden daha güvenli. Ancak Three Mile Island'dan daha güvenli değil" dedi. Dünya Nükleer Derneği Sözcüsü Ian Hore-Lacy de nükleer enerji santralinin çekirdeğinde tam bir erime olması ihtimalinin çok küçük olduğuna işaret etti.

"ÇERNOBİL' E DÖNMEZ"

ABD Nükleer Denetim Kurumu'ndan emekli uzman Peter Bradford, Fukuşima Nükleer Santrali'nde soğutma çabaları başarısız olursa ne yapılması gerektiği sorusuna, "Çernobil'deki gibi reaktörün üzerine kum ve beton dökmeye başlayabilirler" yanıtını verdi. Türkiye'nin nükleer enerji uzmanlarından İTÜ Öğretim görevlisi Prof Ahmet Bayülgen ise Japonya'daki nükleer kazanın Çernobil manzarasını hatırlatsa da koruyucu duvarlar nedeniyle bu denli büyük bir etki yaratmayacağı görüşünde. Kaza yaşanan nükleer reaktörün kaynar sulu tipli olduğu ve daha özenli güvenlik şartları gerektirdiğini belirten Bayülgen şöyle dedi: "Deniz suyuna bor katarak reaktörü soğuttuklarını öğrendim. Bor koymaları nötron kaçağının işareti. Yani şu an kalbin erimesi önlemeye çalışıyorlar. Çernobil güvenlik kabuğu olmadığı için büyük tehlike yarattı. ABD reaktörlerinde güvenlik kabuğu vardır. Japonlar da güvenliği ihmal etmez. Benzer bir reaktör kazası olan ABD'deki kazada (Three Miles Island) kalp eridi ama radyasyon dışarı çıkmadı."

DIŞ HABERLER Mehmet NAYIR /ANKARA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzmanlardan, nükleer facia için çifte senaryo
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN