Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üçüncü reaktör de patladı

Tsunaminin vurduğu Fukuşima Daiçi santralinde 1 No'lu reaktörden sonra dün de 3 No'lu reaktörde patlama oldu. Üçüncü patlama ise, soğutma sistemi arıza yapan 2 No'lu reaktörde sabaha karşı meydana geldi. Onagawa'daki soğutma çalışmaları ise sürüyor

Giriş Tarihi: 15.3.2011
Japonya'yı yerle bir eden deprem ve onun yol açtığı tsunaminin ardından patlak veren nükleer tehlike devam ediyor. Üç gün önce 1 No'lu reaktöründe patlama yaşanan Fukuşima Daiçi Nükleer Santrali'nde dün yeni bir patlama daha oldu. Kabine üyesi Yukio Edano, hidrojen patlamasının 3 numaralı reaktörde yaşandığını ve biri ağır 11 kişinin yaralandığını açıkladı. Ancak reaktördeki radyasyon seviyesinin yasal sınırlar içinde olduğu bildirildi.

PATLAMA SABAHA KARŞI OLDU

Başkent Tokyo'nun 240 km. kuzeyindeki santralde, 2 numaralı reaktörün de dün gündüz saatlerinde soğutma sisteminde arıza çıktı. Reaktörün, soğutucu su içinde bulunması gereken yakıt çubukları dün iki defa tamamen açıkta kaldı. Deniz suyuyla soğutulmaya çalışılan reaktörde sabaha karşı patlama meydana geldi. Son patlamanın sonuçlarına ilişkin ayrıntılar bilinmiyor. Öte yandan 3'üncü patlamanın ardından radyasyon seviyesinin yasal sınırlar içinde olduğu, çalışanların da tahliye edildiği açıklandı. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), Daiçi Nükleer Santrali'nde meydana gelen patlamaların ana muhafaza kazanına zarar vermediğini duyurdu. San Diego Üniversitesi'nden Murray Jennex de "Reaktörlerin koruma üniteleri işlemeleri gerektiğini gibi işliyor. Radyasyonu içerde tutuluyor. Bu iyi haber. Olanların Çernobil'le alakası yok. Çernobil'de koruma ünitesi yoktu ve her şey atmosfere sızmıştı" dedi. Ulusal Strateji Bakanı Koyçiro Genba da "İkinci bir Çernobil ihtimali kesinlikle yok" diye konuştu. Öte yandan Tokyo'ya en yakın olan Tokai Santrali'nde ve Fukişima Daini santrallerinde pazar günü patlak veren sorunlar giderilirken, Onagawa santralinde soğutma çalışmalarının hızla sürdüğü ve kısa sürede sonuç alınmasının beklendiği açıklandı.

ABD, GEMİLERİNİ ÇEKECEK

ABD, tüm bu gelişmeler ışığında bölgedeki gemilerini tedbir amaçlı olarak geri çekiyor. 7'nci Filo'dan yapılan açıklamadaysa, radyasyon seviyesinin geçen ayla hemen hemen aynı olduğu ancak durumun çok yakından izlenmesi gerektiği bildirildi. Japon hükümeti de şu ana kadar santrale yakın bölgelerden 210 bin kişiyi tahliye etti. Diğer yandan Japonya'ya 70 ülke yardım teklif etti. ABD Tokyo Büyükelçiliği yardım fonuna 100 bin dolar (158 bin TL) bağış yaparken, 150 kişilik bir arama kurtarma ekibi de 12 özel eğitimli köpekle bölgeye vardı. Güney Kore 102, Çin ise 15 kişilik ekipler yolladı. Hindistan da uçak dolusu battaniye yolluyor.

4 SORUDA NÜKLEER TEHDİT

Reaktörün erimesi ne anlama geliyor? Isının artması yüzünden çekirdekteki radyoaktif uranyum yakıtı erimeye başlıyor. Tam bir erime durumunda radyoaktif yakıt, çelik korumayı ve diğer duvarları aşıp atmosfere iyot ve sezyum püskürtüp toprağa karışabiliyor. Reaktörün hiçbir zaman nükleer bomba gibi patlama ihtimali bulunmuyor.
Patlamalar neden meydana geldi? Reaktörün çekirdeğindeki basıncı azalmak isteyen yetkililer, çekirdekteki hidrojeni boşaltılar. Hidrojen havadaki oksijenle karışınca alev aldı. Yetkililer de bu patlama riskinin farkındaydı ancak basıncın artması, reaktörün çekirdeğinin patlamasına ve erimenin başlamasına neden olabilirdi.
En kötü senaryo nedir? Reaktörlerin soğutulması işlemi başarısız olur, erime başlar ve çevreye radyasyon ile zehirli gazlar yayılır...
En iyi senaryo nedir? Yetkililerin reaktörlerdeki ısıyı ve basıncı kontrol altına alır. Uzmanlar hasar tespit çalışmalarına başlar. DIŞ HABERLER

4 SORUDA NÜKLEER TEHDİT
Nükleer reaktörün erimesi ne anlama geliyor?
Reaktördeki ısının artması yüzünden çekirdekteki radyoaktif uranyum yakıtı erimeye başlıyor. Tam bir erime durumunda erimiş radyoaktif yakıt, reaktörün çelik korumasını ve diğer duvarları aşıp atmosfere iyot ve sezyum püskürtüp toprağa karışabiliyor. Ancak reaktörün hiçbir zaman nükleer bomba gibi patlama ihtimali bulunmuyor.
Patlamalar neden meydana geldi?
Reaktörün çekirdeğindeki basıncı azalmak isteyen yetkililer, çekirdekteki hidrojeni boşaltılar. Hidrojen havadaki oksijenle karışınca alev aldı. Yetkililer de bu patlama riskinin farkındaydı ancak basıncın artması, reaktörün çekirdeğinin patlamasına ve erimenin başlamasına neden olabilirdi.En kötü senaryo nedir?
Reaktörlerin soğutulması işlemi başarısız olur, erime başlar ve çevreye radyasyon ile zehirli gazlar yayılır...
En iyi senaryo nedir?
Yetkililerin reaktörlerdeki ısıyı ve basıncı kontrol altına alır. Uzmanlar hasar tespit çalışmalarına başlar.

REAKTÖRDEN DUMANLAR YÜKSELDİ
Otomobilleri, binaların tavanına fırlatan tsunamide hasar gören Fukişima Daiçi Nükleer Santrali'nde dün yaşanan patlama, kameralara böyle yansıdı. Japon üst düzey yetkililerse, patlama sonrası radyasyon tehlikesi olmadığını açıkladı.

HAYATA DÖNÜŞ
Ishinomaki'de kurtarılan, henüz birkaç aylık bir bebek... Kurtaran görevlinin yüzü de günler sonra muhtemelen ilk kez gülüyor.JAPONYA'DAKİ DEPREMLE İLGİLİ DİĞER HABERLER

JAPONYA'DA KORKULAN OLDU


UFO'LARIN TSUNAMİ MERAKI

8.9'LUK DEPREM JAPONYA'YI VURDU

POKEMON'UN YARATICISI ÖLDÜ MÜ?

KAYIP GEMİ BULUNDU

İŞTE JAPONYA'DAKİ RESMİ ÖLÜ SAYISI

DÜNYA JAPONYA'YA AĞLIYOR

DEPREM TEĞET GEÇTİ

İSTANBUL'UN SEMT SEMT DEPREM HARİTASI

DEPREMDE İSTANBUL'DA KAÇ METRELİK TSUNAMİ OLUR?

DEPREMİN ARDINDAN JAPONYA

JAPONYA'DA TSUNAMİ'DEN KAÇAN UFO

TSUNAMİ ABD'YE ULAŞTI

"BU DEPREMİN ARTÇISI BİLE İSTANBUL'U YIKAR"

İSTANBUL'A DEPREM İÇİN DEV BÜTÇE

FELAKET BÖLGESİNE ULAŞIM YOK

NÜKLEER TESİSİNDE PATLAMA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üçüncü reaktör de patladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN