Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Japonya'da ölü sayısı 2 bin 475

Japonya'da meydana gelen 9.0 büyüklüğünde deprem ve oluşan tsunaminin resmi bilançosu 2 bin 475 ölü ve 3 bin 611 kayıp olarak açıklandı.

Giriş Tarihi: 15.3.2011 09:35 Güncelleme Tarihi: 15.3.2011 16:12
Kyodo Haber Ajansı, Japonya ulusal polis kurumu tarafından afet bilançosu ile ilgili yapılan resmi rakamları duyurdu. Buna göre Japonya genelinde bugün sabah saatleri itibari ile deprem ve tsunami sonucu resmi rakamlara göre 2 bin 475 kişinin öldüğü ve 3 bin 611 kişinin de kayıp olduğu aktarıldı.

Japonya Ulusal Polis Ajansı, şu ana kadar bin 60 cesedin kimliğinin belirlendiğini ve bunlardan 420'inin de ailelerine verildiğini kaydetti. Bu arada felaket bölgesinde binlerce kişinin mahsur kaldığına inanılıyor. Yerel makamlar, Miyagi bölgesine bağlı Oshima adasında mahsur kalan bin 300 kişi bulunduğunu ifade etti.

Ayrıca tsunaminin vurduğu bölgelerde yaklaşık 8 bin kişinin okullara sığındığı kaydedilirken, bu insanlara yardım ulaştırılamadığı belirtiliyor. Öte yandan Japonya Yangın ve Afet Koordinasyonu Ajansı, bugün sabah itibari ile felaketten kısmı veya tamamen yıkılan bina sayısının da 72 bin 945 olarak hesaplandığını açıkladı.KAYIPLAR ARANIYOR
Suların çekilmesiyle birlikte Japonya'da meydana gelen facianın boyutları iyice gün yüzüne çıkıyor.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre deprem ve ardından gelen tsunami sonucu kayıp sayısının üç bini geçtiği öğrenilirken, bu sayının 10 bini geçmesinden endişeleniliyor.

Arama kurtarma ekipleri dev dalgaların iç içe geçirdiği ev ve araç enkazları arasında çalışmalarını sürdürüyor.

Halkın bir kısmı evlerinde, bir kısmı da okullarda kalıyor, sokaklarda çok az insan ve araç var.

Şehirde kısmen elektrik ve su var ancak gıda sıkıntısı söz konusu.

Sahil kesimine gidildiğinde 10 metreye ulaşan dev dalgaların, önüne geleni nasıl yok ettiği görülüyor. Göze çarpan görüntülerden biri de bölgenin araç çöplüğüne dönmesi oldu.

Fabrikaların da bulunduğu sahil kesiminde halk, arkadaşlarını arıyor ve çalıştıkları ofisleri kontrol ediyor. Bu kişilerden birisi de Megumi. Bir arkadaşını gören ve ağlamayan başlayan Megumi, felaketin nasıl olduğunu Cihan Haber Ajansı mikrofonlarına anlatıyor. Bayan Megumi, "Tsunami her şeyi yuttu. Arabamın nereye gittiğini bilmiyorum. Çok korkmuştum. 24 arkadaşım öldü." dedi.

Felaket sonrasında tır'ların oyuncak arabalar gibi ters döndüğü, evlerin, arabaların nasıl birbirine girdiği ve ezildiği, insanların nasıl çaresiz kaldığı görülüyor.

Kurtarma görevlileri, enkazdan ceset çıkarırken, askerler de dozerlerle alanı temizliyor. Halkın çalışma alanlarına girmemesi için çağrı yapılıyor.

Trafik görevlileri deprem bölgesine geleceklere gece gündüz demeden yol gösteriyor.

1 milyon nüfuslu Sendai'de sadece 1 evin kısmen yıkıldığını gözlemlendi. Halk, asıl zararı depremin değil, tsunaminin verdiğini söylüyor.

Büyük facianın ardından Rusya'dan Japonya'ya ilginç bir teklif geldi

Rusya'da Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovski, deprem riski dolayısıyla Japon halkını Sibirya'daki geniş ve boş arazilere yerleştirme teklifinde bulundu.

JAPONYA'DAKİ DEPREMLE İLGİLİ DİĞER HABERLER

UFO'LARIN TSUNAMİ MERAKI

8.9'LUK DEPREM JAPONYA'YI VURDU

POKEMON'UN YARATICISI ÖLDÜ MÜ?

KAYIP GEMİ BULUNDU

İŞTE JAPONYA'DAKİ RESMİ ÖLÜ SAYISI

DÜNYA JAPONYA'YA AĞLIYOR

DEPREM TEĞET GEÇTİ

İSTANBUL'UN SEMT SEMT DEPREM HARİTASI

DEPREMDE İSTANBUL'DA KAÇ METRELİK TSUNAMİ OLUR?

DEPREMİN ARDINDAN JAPONYA

JAPONYA'DA TSUNAMİ'DEN KAÇAN UFO

TSUNAMİ ABD'YE ULAŞTI

"BU DEPREMİN ARTÇISI BİLE İSTANBUL'U YIKAR"

İSTANBUL'A DEPREM İÇİN DEV BÜTÇE

FELAKET BÖLGESİNE ULAŞIM YOK

NÜKLEER TESİSİNDE PATLAMA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Japonya'da ölü sayısı 2 bin 475
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN