Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Japonya her yolu deniyor

Japonya'daki nükleer santralde çıkan yangının helikopterlerle söndürülmeye çalışılması başarısızlıkla sonuçlandı.

Giriş Tarihi: 16.3.2011 12:21 Güncelleme Tarihi: 16.3.2011 16:30
Japon makamları, endişe verici şekilde ısınan nükleer yakıt çubuklarını soğutmak amacıyla Fukuşima 1 santralinin 4 numaralı reaktörüne basınçlı su sıkacak.

Devlete ait NHK televizyon kanalının haberine göre, helikopterle yapılan işlemin başarısız olmasının ardından, şimdiye dek denenmemiş bu yöntemi uygulamak için Tokyo polisine ait özel bir aracın akşama doğru nükleer tesise getirilmesi bekleniyor.

Santrali işleten Tokyo Elektrik Şirketi (Tepco) dünden beri yetkililerle, geleneksel soğutma yöntemlerinin işe yaramamasından ötürü yakıtın bulunduğu havuzu doldurmak için çeşitli çözümleri deniyor.

Fukuşima'daki 4 numaralı reaktörde, su dışında kalması halinde tehlike oluşturacak şekilde radyoaktif yakıt çubukları bulunuyor.

Nükleer uzmanlar, kullanılmış olsa bile nükleer yakıtın su içinde kalmaya devam etmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Japon yetkililer, yangın geçiren 4 numaralı reaktörle birlikte Fukuşima 1 santralinin diğer beş reaktörünün kontrolünü ellerinde tutmak için mücadele ediyorlar.

5 VE 6 NOLU REAKTÖRLERİNE SU POMPALANIYOR
Japonya'daki deprem ve tsunami sorası Fukushima bölgesindeki Daiichi nükleer santralindeki krizi çözme çalışmaları devam ediyor. Santralin 5 ve 6 nolu reaktörlerine su pompalanmaya başlandığı bildirildi. Santralde afet sonrası patlamalar ve yangınlar çıkmış ve raaktörlerin erime riski oluşmuştu. Reaktörlerin soğutulması için çalışmalar sürüyor.

HÜKÜMET: "RADYASYON SEVİYESİ İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT EDECEK BOYUTTA DEĞİL"
Hükümet sözcüsü Yukio Edano, Fukuşima nükleer tesisinin çevresindeki radyasyon seviyesinin şu anda insan sağlığını tehlikeye atacak boyutta olmadığını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Japonya her yolu deniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN