Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaçmayı başaramayanlara konuştu

Giriş Tarihi: 18.3.2011 13:56 Güncelleme Tarihi: 18.3.2011 14:06
Fukuşima Daiçi santralında 4 günde 3'üncü reaktör de havaya uçtu, bir diğer reaktördeki nükleer yakıt alev aldı. Tepco firması ise bugüne kadar ölümüne mücadele eden 800 çalışanını yükselen radyasyon nedeniyle geri çekerek teslim oldu.

Geride, 3'ü erime noktasına gelen, biri yanan, 2'si de ısınan 6 arızalı nükleer reaktörle mücadele edecek 70 cesur mühendis ve teknisyen kaldı.

JAPON BAŞBAKAN: "TEHLİKELİ ÇATLAKLAR VAR"
Japonya Başbakanı Naoto Kan: "Her ne pahasına olursa olsun mücadeleye devam edilecek"
Reaktörlerde, kazan adı verilen çelik korucular içinde aşırı ısınan uranyum çubuklarını deniz suyuyla soğutma çalışmaları devam ediyor. Nükleer yakıt soğutulamaz ise, çelik kazanlar eriyecek. Patlama yaşanan 3 reaktörde de yarı yarıya erime yaşandığı son patlayan reaktörde ise tehlikeli çatlaklar meydana geldiği açıklandı.

"PENCERELERİ SIKI SIKI KAPAYIN"
Başbakan Naoto Kan, yüksek oranda radyasyonu tehlikesi bulunduğunu ilan ederek, boşaltılacak alan miktarını 30 kilometre uzaklığa çıkardı. Bu alan içinde kalan 160 bin kişiye ise, "Dışarı çıkmayın, pencerelerinizi sıkı sıkı kapatın, kapı altlarını tıkayın ve klimaları kullanmayın" çağrısı yaptı.

Rüzgârın sabah saatlerinde başkent Tokyo'ya doğru esmesi üzerine yetkililer, bölgedeki radyasyon oranının hızla yükseldiğini açıkladı. Radyasyon ölçümleri, kısa sürede normalin 10 misline ulaştı. Nükleer korku, 15 milyonluk başkent Tokyo'yla birlikte 36 milyon kişinin yaşadığı başkent çevresine yayıldı. Bölge halkı, panik halinde olmasa bile sistemli bir şekilde Fukuşima Daiçi'nin ters yönüne doğru kaçmaya başladı.

''JAPONYA SIFIRDAN BAŞLAYARAK YENİDEN İNŞA EDİLMEK ZORUNDADIR''
Japonya Başbakanı Naoto Kan, Japonya'nın yeniden inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

Japon ulusal televizyonundan yaptığı konuşmada, Japon halkını birlik olmaya çağıran Kan, ''Japonya'yı sıfırdan başlayarak yeniden inşa edeceğiz. Hepimiz bu kararlılığı paylaşmak zorundayız'' dedi.

Konuşmasında Japon halkının cesaretinin kırılmamasını isteyen Kan, Japonların ''tıpkı geçmişte olduğu gibi tüm gücüyle çalışarak Japonya'yı yeniden inşa edeceğini'' belirtti.

Kan, Japonya'da meydana gelen deprem, tsunami felaketi ve bunun sonucu ortaya çıkan nükleer krizin Japon halkı için büyük bir imtihan olduğunu söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçmayı başaramayanlara konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN