Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Nükleer sızıntı abartılıyor"

Rusya'nın ünlü atom uzmanlarından Nükleer Enerji Güvenliği Sorunları Enstitüsü Başkan Yardımcısı Rafael Arutyunyan, Japonya'nın Fukuşima nükleer santralindeki kaza haberleri abartılıyor.

Giriş Tarihi: 26.3.2011 10:37 Güncelleme Tarihi: 26.3.2011 10:37
"Fukusima-1" nükleer santralindeki kazanın Japon halkı için bile ciddi bir tehlike oluşturmadığı halde diğer ülkeler açısından her hangi bir olumsuz etki oluşturmasının kesinlikle sözkonusu olmadığını vurgulayan Arutyunyan, "Bugünkü mevcut durumda endişelenmek için her hangi bir ciddi neden bulunmadığını kesinlikle söyleyebilirim" dedi. Rusya'nın Moskova, Altay bölgelerindeki radyasyon oranının Japonya'daki radyasyon oranının çok üzerinde olduğuna dikkat çeken Arutyunyan, "Bir çevre örgütünün Japonya'da 120 bin kişinin kanser hastası olduğuna ilişkin yaptığı açıklamayı hayretle okudum.

Bu açıklama gerçekten çok saçma. Bu tür haberler daha önce Çernobıl kazasıyla ilgili de sık sık yayınlanıyordu. Halbuki Çernobıl kazası sırasında olaya ilk müdahale eden kurtarma ekibinde yer alan birisi olarak şunu söyleyebilirim ki Çernobıl bölgesinde yaşayan 2 milyon insandan sadece 740 kişide kanser virüsü bulundu. Sözkonusu 740 kişiden sadece 300 kişiye kanser bulaşmasında radyasyon etkisi tespit edildi. Rusya'da sadece 1 kişi bu nedenle hayatını kaybetti. Bu hesaba Ukrayna ve Belarus'u da katarsak hayatını kaybeden toplam kişi sayısı 8'dir" dedi.

Çernobıl kazası sırasında sadece 134 kişinin çok ciddi oranda radyasyon aldığını ve bunlardan 40 kişinin şuana kadar hayatını kaybettiğini ifade eden ünlü uzman, "Fukuşima'da Çernobıl'dan daha kötü bir senaryo yaşanmayacak. Japonlar bu problemi kolaylıkla atlatır" dedi. Japon hükumetinin şuan için alacağı tek önlemin geçici bir süre için radyasyon bölgesinde özellikle balık, süt gibi bazı gıda ürünlerinin kullanımına sınırlama getirmek olduğunu kaydeden Arutyunyan, "Yaklaşık 5 yıl sonra Fukuşima çevresindeki radyasyon oranı normale dönecek. Ve bu bölge yaşama tamamen elverişli hale gelecek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Nükleer sızıntı abartılıyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN