Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni öncelik krematoryumlar

Ölü sayısının 11 bine dayandığı 'da, krematoryumların işler hale getirilmesi için yoğun çaba var. Nükleer santralde ise durum hâlâ 'kritik' düzeyde

Giriş Tarihi: 29.3.2011
Haftalardır deprem, tsunami ve nükleer sızıntı kâbusuyla mücadele eden Japonya'da krizlere her gün bir yenisi ekleniyor. 9.0 büyüklüğündeki deprem ve tsunami nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 10 bin 804'e yükseldiği 16 binden fazla kişinin de kayıp olduğu bildirildi. Ülkenin kuzeydoğusundaki sahil kentlerinde ise yaklaşık 190 bin kişi, geçici kamplardaki yaşam savaşı veriyor. Ülkede en öncelikli sorunlardan biri de cesetlerin yakılabilmesi için krematoryumların işler hale getirilmesi. 600 kişinin öldüğü ve 800 kişinin kayıp olduğu Natori'deki krematoryumu çalıştırmak için çaba harcanıyor. Artçı şoklarsa devam ediyor. Dün 6.5 büyüklüğünde bir deprem daha yaşandı.

10 MİLYON KATLIK HATA...

Diğer yandan Fukuşima'daki Daiçi Nükleer Santrali'ndeki radyasyon sızıntısı da bir türlü kontrol altına alınamıyor. Santralin işletmecisi Tokyo Elektrik Şirketi (TEPCO), önceki gün 2 numaralı reaktörü soğutmak için kullanılan havuzdaki sularda radyoaktivitenin normalin 10 milyon katı olduğunu açıklamıştı. Bir süre sonra yapılan ikinci açıklamada ise bu oran 100 bin kat olarak düzeltilmişti. Japon hükümet sözcüsü Yukio Edano, dün TEPCO'nun bu yanlışının "kabul edilemez'' olduğunu söyledi. Yetkililerin karşılaştığı yeni bir kriz ise 2 numaralı reaktörde biriken radyasyonlu suyun ne yapılacağı... Japonya Nükleer ve Sanayi Güvenliği Ajansı yetkilisi Hidehiko Nishiyama, "2 numaralı reaktörde biriken ve deniz suyu ile toprağa karışan radyasyonlu suyu çekmemiz gerekiyor. Bu işlemin ne zaman başlayacağı da belli değil" dedi. Nishiyama, ayrıca 1 numaralı reaktörün çekirdeğinin de dün aşırı ısındığı söyledi. Ajanstan yapılan bir başka açıklamada ise santralin 5 ve 6 numaralı reaktörlerine 30 metre mesafedeki deniz suyundan alınan örneklerde iyot seviyesinin normalden bin 150 kat fazla olduğu saptandı. Dün ayrıca santraldeki reaktörlerin birinin dışında ilk kez yüksek oranda radyasyonlu su bulunmasının, 'sızıntının kanıtı' olduğuna dikkat çekildi.

ÇİN'E DE ULAŞTI...
Fukuşima nükleer santralinden havaya karışan radyoaktif maddelerin Çin'in kuzeydoğusundaki Heylongciang'e ulaştığı bildirildi. Çinli yetkililer, radyoaktif iyotun "son derece düşük" olduğunu açıkladı.
DIŞ HABERLER


Büyük deprem yakını tetikler
Amerikalı deprembilimciler, dünyada son 30 yılda meydana gelen büyük depremlerin, küresel çapta kitlesel sismik faaliyetleri tetiklemesinin söz konusu olmadığını belirledi. Buna karşın büyük depremlerin, yakın bölgelerde başka büyük depremleri veya daha uzaktaki küçük depremleri tetikleyebildiği anlaşıldı. ABD Jeolojik Araştırmalar (USGS) ile Teksas Üniversitesi deprembilimcilerinin araştırmanın sonuçları Nature Geoscience dergisinde yayımlandı. Araştırmacı Tom Parsons, "Büyük, küresel deprem zincirleri, eğer üst üste tesadüf eseri gelmezlerse, söz konusu değil" dedi.

Radyasyondan koruyan aşı
RUS bilim insanları, canlıları radyasyondan koruyan bir aşı geliştirdiklerini açıkladı. Rusya Bilimler Akademisi tarafından yapılan açıklamada, NASA ile ortaklaşa yapılan çalışmanın sonucunda, radyasyonun insan üzerindeki etkilerini yok etmeyi başardıklarını duyurdu. Japonya'daki nükleer tehdidin tüm dünyayı sarstığı günlerde yapılan bu açıklamaya göre geliştirilen aşı, radyasyondan etkilenen ve normalde en fazla yedi gün yaşayabilen kobaylarda olumlu sonuç verdi. İnsan üzerinde yapılan ilk gözlemlerde de aşının insan hücrelerinde etkili olduğu bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni öncelik krematoryumlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN