Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devrik liderin eşini taciz ettiler

'nde destekli yeni lidere bağlı askerler, sığınağında tutuklayıp otele götürdükleri devrik liderin eşini taciz etti. Fransa, 'suçumuz yok' dedi.

Giriş Tarihi: 14.4.2011 ABONE OL
Fransız ordusunun desteğiyle direndiği sığınağından pijamalarıyla çıkartılarak tutuklanan batı Afrika ülkelerinden Fildişi Sahili'nin yenik lideri Laurent Gbagbo'nun eşi Simone'a tacizde bulunuldu.

Hürriyet'in haberine göre, ülkedeki iç savaşın galip tarafı Alassane Ouattara'ya bağlı askerler, Abidjan kenti dışındaki otele götürdükleri Gbagbo ve eşi Simone'a kameralar önünde taciz etti, kadının elbisesinin askılarını indirerek hatıra pozu verdiler. Eşinin yanında, bitkin ve dağınık bir halde yerlerde sürüklenen kadının bu görüntüleri, uluslararası ajanslar tarafından dünya medyasına servis edildi.

Simone Gbagbo, son 10 yıllık iktidarları döneminde en çok konuşulan isimlerin başında geliyor. Halk arasında adı korkuyla anılan first lady hakkında, 'gücünü cadılardan aldığı' yönünde efsaneler de dolaşıyor.

DEVLET BAŞKANI YALVARDI İDDİASI

Fildişi Sahili'nde koltuğunu bırakmamakta direnen yenik Devlet Başkanı Laurent Gbagbo'nun saklandığı sığınağı basan muhalif güçlerin komutanına "Beni öldürmeyin" diye yalvardığı iddia edildi.

Gbagbo'nun dün başkent Abidjan'daki malikânesinin sığınağında kıskıvrak yakalandığı baskının detayları gün ışığına çıkmaya başladı.

Sandıkta galip gelmesi nedeniyle uluslararası alanda tanınan Alassane Ouattara'nın askerlerinden biri operasyonu AFP'ye anlattı: "İçeri girdiğimizde hiçbir direniş göstermedi. Kendini bir anda muhalif güçlerin komutanlarından birinin karşısında buldu ve ilk söylediği şey, 'Beni öldürmeyin' oldu."

KENTLERDE YAĞMA TECAVÜZ

Ancak ülkedeki BM yetkilileri hem Ouattara hem de Gbagbo taraftarlarının kentte yağma, tecavüz ve intikam saldırılarına başladığını belirtiyor. Fildişi Sahili'nin en büyük liman kenti Abidjan'ın bir bölümünün hâlâ Gbagbo'ya bağlı askerlerin elinde olduğu gelen haberler arasında. BM adına da çalışmalar yürüten politik risk danışmanı Mark Schroeder, "İç savaş kısa sürede bitmez sonuçta Gbagbo yenilse de son seçimlerde halkın yüzde 46'sının desteğini aldı" dedi. Gbagbo iktidarı döneminde ambargoya maruz kalan Fildişi Kıyısı'na hemen uluslararası yardım gelmeye başladı. Ambargoyu kaldırmaya hazırlanan AB, iç savaş nedeniyle ağır hasar alan ülkenin yeniden yapılanması için mali yardım paketi hazırlayacağını açıkladı. Fransa da 400 milyon euro yardım kararı aldı.

FRANSA: BİZ TUTUKLAMADIK

Operasyonun Fransız askerleri tarafından gerçekleştirildiği haberlerine ise Fransa'dan yalanlama geldi. Söz konusu baskının tamamının kaydedildiğini belirten Fransa Savunma Bakanı Gerard Longuet, bu görüntülerin yayınlanmasıyla birlikte, Fransız askerlerinin operasyona katılmadığının ortaya çıkacağını söyledi.

Longuet, "Görüntüler sayesinde hiçbir Fransız, BM Fildişi Misyonu askeri ile BM gücünün, Gbagbo'nun ikametgahına girmediğinden emin olunacak" dedi.

Fransız özel birliklerinin dün Gbagbo'yu gözaltına alarak, muhalefet liderlerine teslim ettiği bildirilmişti. Fransız yetkililer ise Gbagbo'nun, uluslararası toplumun devlet başkanı olarak kabul ettiği Ouattara'nın birlikleri tarafından gözaltına alındığını ve Abidjan'daki Golf Oteli'ne götürüldüğünü belirtmişti.

"FRANSIZ DARBESİ"

Gbagbo'nun Paris'teki sözcüsü, "Fransız özel birlikleri operasyon düzenledi, Gbagbo'yu tutukladı ve bizzat götürüp Ouattara'ya teslim etti. Bu Fransa'nın darbesidir ve amacı da kamulaştırılan altın, elmas madenlerine ile diğer doğal kaynaklara yeniden el koymaktır" dedi.

Gbagbo'nun ve eşinin Golf Oteli'ndeki görüntüleri basınla da paylaşılmıştı. Yabancı haber ajanslarının bugün geçtiği fotoğraflarda ise Gbagbo'nun akrabalarının Golf Oteli'ndeki bir odada toplandığı, eski devlet başkanının emrindeki askerlerin de donlarına kadar soyularak otelin tenis kortunda göz hapsinde tutulduğu görüldü.

OUATTARA: YENİ BİR ÇIĞIR AÇILDI

Gbagbo'nun gözaltına alınmasından sonra televizyondan halka hitap eden yeni Devlet Başkanı Ouattara, Fildişi Kıyısı'nın tarihinde yeni bir çığırın açıldığını belirtti.

Ouattara konuşmasında, "Ülkemiz acı bir sayfayı çevirmiş bulunuyor, dört ay boyunca bunca can kaybı ve gereksiz çatışmalar sonucunda eski devlet başkanı gözaltına alınmıştır ve ülkemiz için yeni bir çığır, bir umut dönemi açılmıştır" dedi.

Gbagbo, eşi ve yardımcıları hakkında yasal işlemler başlatılacağını belirten Ouattara, yasal sürecin adil olacağını ve bu kişilerin haklarının korunacağını söyledi.

YENİ BAŞKAN GERİLLA LİDERİYDİ

Afrika'nın batısındaki Fildişi Sahili, Avrupa'nın köle temin yerlerinden biri olarak biliniyordu. Eski Fransız sömürgesi ülke, dünya kakao ihtiyacının önemli bir bölümünü üretiyor. Gbagbo ile gerilla lideri Ouattara uzun yıllar kanlı bir iç savaşa girdi. BM araya girerek iç savaşa son verdi ve Kasım ayında seçim düzenledi. Seçimleri gerilla lideri Quattara kazandı ancak Gbagbo kabul etmedi. Dört ay süren çatışmaların dünkü operasyonla sona ermesi bekleniyor.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin (BMMYK) sözcüsü Ravina Şamdasani, Fildişi Kıyısı'nın batısındaki şiddet olaylarında geçen ay sonundan bu yana çoğu Duekoue kentinde olmak üzere 536 kişinin öldüğünü belirtti.

BM dün, Aralık'tan bu yana ülke genelinde, yarısı Abidjan kentinde olmak üzere en az 800 kişinin öldüğünü açıklamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devrik liderin eşini taciz ettiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN