Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İyilik Gemisi' yolunda

Son 60 yılın en ağır kuraklığını yaşayan için SABAH gazetesi, ve TİKA işbirliğiyle, büyük bir yardım kampanyası başlatılıyor. Türk Kızılayı Genel Başkanı Küçükali ve TİKA Başkanı Çam herkesi bu kampanyaya destek vermeye davet ediyor

Giriş Tarihi: 1.8.2011
Kadın, erkek, çocuk 11 milyon insanın açlık nedeniyle ölüm sınırında yaşadığı ve her gün yüzlercesinin öldüğü 'ye, "" başlıyor. "" sloganıyla SABAH gazetesi, ve Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) işbirliğiyle başlatılacak kampanyayla ilgili olarak konuşan Türk Kızılayı Genel Başkanı bu drama dünyanın seyirci kaldığını söyledi. Küçükali, "2006'da Başbakanımız Darfur'da kampa gitti. Kampta etrafı çaputlarla çevrili, içinde tahta masaların olduğu bir ameliyathane vardı. Burada çocukları sünnet ediyorlardı. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı orada ağladı. Niye biliyor musunuz? İlkel koşullarda yapılan sünnetlerde bağıra çağıra ağlayan çocukları görünce dayanamadı. Bana dönüp dedi ki; 'Başkan buraya bir şey yapmanız lazım.' 3 ay sonra oraya bir seyyar hastane kurduk. Günde 700-750 kişiye bakıyor" diye konuştu. Somali nüfusunun yaklaşık üçte birinin ölüm sınırında olduğunu kaydeden Küçükali, kampanyayla ilgili şu bilgileri verdi: "168 çağrı hattımız var. Ücretsiz ve 7 gün 24 saat ulaşılabilecek bir hattır. Her türlü bilgi buradan alınabilir. Bankalara gidip, Türk Kızılayı yardım hesaplarına paralarını yatırabilirler. Ayrıca internete girerek yatırabilirler. Bunun dışında 2868'e Sabah yazıp mesaj atabilirler. Şubelerimize de müracaat edebilirler. Bize telefon ederlerse ayaklarına gidip, yardımlarını alabiliriz. Bu yardımların acil kısmını uçakla götüreceğiz. Bunun dışında gemiler kiralayarak götürmeyi planladık. İlk gemimiz 15 Ağustos'ta kalkacak. 'İyilik Gemisi' olarak yola çıkacağız."

TİKA BAŞKANI: TEBRİKLER

TİKA Başkanı Doktor , Somali'ye yardım kampanyasının halkın duygularına tercüman olacağını belirterek, "Öncelikle böyle bir kampanyayı başlattığınız için şükranlarımı sunuyor, SABAH'ı tebrik ediyorum. Biz de sizinle ve Kızılay'la işbirliği içinde olacağız. Somali'nin komşusu Etiyopya'daki ofisimize gerekli çalışmaları hemen başlatmaları için talimat verdik. Havayolu ve deniz yoluyla gıda malzemelerinin taşınması için şimdiden çalışmaya başladık" diye konuştu.

GÜL DE DESTEK VERDİ

Cumhurbaşkanı de sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan mesaj yayımlayarak "Ramazan ayı vesilesi ile özellikle Afrika'da açlık ve susuzluk içinde, zor durumda olan insanlara karşı herkesi daha duyarlı olmaya davet ediyorum" dedi.

5 TL YARDIM BEŞ KİŞİLİK AİLENİN BİR ÖĞÜNÜ
Türk Kızılayı Mutfak Seti-Gıda Kolisi Gönderimi: 200 TL'lik bağış ile 5 kişilik bir ailenin bir aylık gıda ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Yardımlar için bankalardaki Türk Kızılayı hesabı, www.kizilay. org.tr, 168 ücretsiz bağış ve danışma hattı, 2868 numaralı Kızılay posta çeki kullanılabilecek. Ayrıca tüm cep telefonu operatörlerden Sabah yazıp, 2868'e göndererek 5 TL'lik bağışta bulunmak mümkün olacak. Beş lira ile 5 kişilik ailenin bir öğünü karşılanabilecek. 200 TL'lik bağışla, Türk Kızılayı Mutfak Seti ve Gıda Kolisi de göndermek mümkün.

AÇLIĞA RAĞMEN ORUÇ TUTMAK İSTİYORLAR
Açlıkla mücadele eden Somalililer, köyden kente göç ederek hayatta kalmaya çabalıyor. Başkent Mogadişu'nun yakınlarındaki kamplara yerleşenler, kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor. Çocuklarından bazılarını kaybeden aileler geride kalanları kurtarabilmek için çevreden topladıkları otları yedirerek onların hayatta kalmasını sağlamaya çalışıyor. Yardımları beklediklerini belirten Somali halkı, ramazanda oruç tutmak istediklerini dile getiriyor. İHH İnsani Yardım Vakfı, Kimse Yok Mu Derneği, Deniz Feneri Derneği'nin de aralarında bulunduğu kuruluşlar da yardım için çalışmalara başladı.

CİHAN / HABER MERKEZİ
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İyilik Gemisi' Somali yolunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN