Ünlü yönetmen helikopterle kaçtı

Giriş Tarihi: 27.8.2011 15:02 Güncelleme Tarihi: 27.8.2011 19:45
ABD kıyılarına ulaşan ve ilk olarak Kuzey Carolina eyaletini vuran Irene kasırgası can aldı. Nash bölgesinde kasırganın etkisiyle devrilen ağacın altında kalan bir kişi öldü.

New York sokakları siperleri andıran görüntülerle, kum torbaları doldurulmaya başladı. New York halkı bu şekilde kasırganın etkilerini biraz olsun azaltmayı hedefliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Nash bölgesi Acil Durum Merkezi Direktörü Brian Brantley, olayın yerel saatle 10.20'de gerçekleştiğini belirtti. Kasırga'nın etkisi altına giren Kuzey Caroline eyaletinde yaklaşık 200 bin kişiye elektrik verilemediği bildirildi. Yetkililer can ve mal kaybının artmasından endişe ettiklerini belirttiler.

New York'un ünlü simaları da New york'u terk etmeye başladı. Steven Spielberg'in helikopteriyle şehirden ayrıldığı bildirildi. Modacı Ralph Lauren de New york'tan ayrılacak olanlardan...

2 MİLYON KİŞİDEN EVLERİ TERK ETMELERİ İSTENDİ

Miami'deki Ulusal Kasırga Merkezi, Irene'nin rüzgar hızının dünden hız kaybederek bu sabah saatte 137 kilometreye düştüğünü bildirdi, ancak bu gece orta Atlantik kıyısına ve yarın New England'a ulaştığında hızının artabileceği uyarısında bulundu.

ABD'nin 7 eyaletinde olağanüstü durum ilan edilmesine yol açan kasırga yüzünden 2 milyondan fazla kişiden evlerini terk etmeleri istendi. Sadece New York kentinde, alçak bölgelerde yaşayan 350 binden fazla kişinin zorunlu olarak tahliye edilmesi talimatı verildi.

Kasırganın ilk olarak Kuzey Carolina'nın Jacksonville kentine ulaştığı, eyaletin kıyı kesiminde 91 binden fazla kişinin elektriksiz kaldığı kaydedildi.

HALK KASIRGAYA HAZIRLANIYOR

Bir haftadır gündemde olan Irene kasırgası için bölge halkı seferberlik içine girmiş durumda.

Maryland eyaletinin en gözde turistik bölgesi olan ve her sene binlerce turist ağırlayan Ocean City şehri şu an adeta bir hayalet şehri andırıyor. Okyanus kıyısında ve iç bölgelerde iş yeri sahipleri dükkânlarına zarar gelmemesi için büyük suntalarla camlarını kaplayıp kapıların altlarına kum torbaları yerleştiriyorlar. Yetkililer bölgede kalınmaması için uyarılar vererek gerekli güvenlik önlemlerini alıyorlar.

Bütün turistlerin ani bir şekilde şehri terk ettiğini belirten bir iş yeri sahibi, "Kasırganın hafta sonuna denk gelmesi bizi kazanç bakımından daha da etkiledi. Kasırganın yarın geleceğini tahmin ediyorum, büyük ihtimalle Pazar günü sona erer. Şehirde binlerce insan var ve onların buradan çıkarılması gerekiyor" dedi.

16 yıldır restaurant işleten Robert Layton, "Hiçbir zaman buradan uzaklaşmadım ve her fırtınada ailecek buradaydık. Bundan önceki fırtınalarda evimizde ve işyerimizde su basması, çatı yıkılması gibi hasarlar meydana geldi. Böyle olaylar işlerimizi de haliyle çok etkiliyor" şeklinde konuştu.

Hilton otelde çalışan Steve Wheeler ise "Doğrusunu söylemek gerekirse bu fırtınanın bir an önce gitmesi umudumuz. Bir sürü insan şehri terk etmekte, şu anda da önlem için hazırlıklarımızı yapıyoruz" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ünlü yönetmen helikopterle kaçtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN