Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Işık hızı geçildi

Bilim adamları, atomdan küçük partiküllerin ışık hızını az da olsa aştığını saptadı. Ölçümlerde hata yoksa, Einstein'in İzafiyet Teorisi tartışılır hale gelecek, fizik kuralları yeniden yazılacak

Giriş Tarihi: 24.9.2011
Avrupa Parçacık Araştırma Merkezi CERN'de bir süredir deneylerini sürdüren fizikçiler, fizik kurallarını temelden sarasabilecek bir deneye imza attı. Bilim adamları, atomdan küçük partiküllerin ışık hızını aştığını açıkladı. Partiküllerin ışık hızını aşabilmesi, temel fizik yasalarına tamamen ters bir olgu. Deneylerin sonucu bağımsız bilim odaklarınca da doğrulanırsa, Albert Einstein'ın "Hiçbir şeyin ışıktan daha hızlı hareket edemeyeceği" tezini temel alan "İzafiyet Teorisi" geçerliliğini yitirebilecek.

15 BİN KEZ DENEDİLER
Üç yıldır ışığın hızıyla ilgili deneylerini sürdüren bilim adamları, İtalya'da Alpler'in uzantısı olan Apenin Dağları'nın altında bir laboratuvardan 700 kilometre ötedeki diğer laboratuara fırlatılan nötrinoların, hedefe saniyenin milyarda biri kadar önce vardığını hesapladı. Ulaştıkları sonucu teyit etmek için ölçümlerini tam 15 bin defa tekrarlayan bilim adamları, ortaya çıkan sonucun kendilerini çok şaşırttığını, yanılmadıklarının ispatlanması için ABD ve Japonya'daki bilim merkezlerinde bağımsız ölçümlerin yapılması gerektiğini belirtti. Bilim adamları, teyit amaçlı başka deneyler yapılmadan, kendi ulaştıkları bulgulara temkinli yaklaştıklarını da kaydetti. Atomdan küçük partiküllerin ışık hızını geçebildikleri bilimsel olarak kanıtlanırsa, bu, Albert Einstein'ın ünlü "İzafiyet Teorisi"nin bazı kısımlarının çürütülmesi anlamına gelecek. Evrendeki fiziksel düzenin nasıl işlediğine dair ortaya konmuş olan yasalar altüst olabilecek.

SİSTEMATİK HATA İHTİMALİ

CERN'deki araştırmayı yürüten ekibin lideri Dr. Antonio Ereditato, şu bilgileri verdi: "Sistematik hata dediğimiz durumun oluşması halinde, istenildiği kadar ölçüm yapılsın, yine aynı sonucun çıkması riski bulunuyor. Bu nedenle, ölçümlerimizi kamuoyuna ilan ettik. Ancak şimdilik hiçbir şey iddia etmiyoruz. Hayalimiz, bağımsız deneyde de ulaştığımız verilerin teyit edilmesi." DIŞ HABERLER

İzafiyet Teorisi nedir?

Einstein tarafından ortaya konan "İzafiyet Teorisi", evrende hiçbir şeyin mutlak olmadığı, zamana ve mekâna göre değiştiği temeline dayanır. Einstein'ın vardığı sonuca göre, ışık hızı ile seyahat edilirse uzunlukların kısalması, zamanın yavaşlaması, kütlenin bir enerji demeti haline dönüşmesi mümkündür. Işık hızından daha hızlı hareket etmekse mümkün değildir. Işık hızıyla seyahat eden bir kişi için zaman yavaş geçer. Dışarıdaki insan içinse normal akar. "İzafiyet Teorisi", bu yönüyle zaman yolculuğunu tartışılır hale getirmiştir.

'Konuşmak için erken'

Prof. Dr. Erhan Gülmez (Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü): Şimdiden bir şey söylemek için erken. Özel Görelilik Kuramı, temelde ışığın hızının sabit olduğunu varsayar. Her şey bunun üzerine kuruludur. Bu kuram tamamen çökmez ama yeni bir şey bulduğumuz zaman onu da içerecek daha üst seviyede bir kanun bulmak gerekecek. Ancak bunun sonuçları, günlük hayata yansımaz. Deneyde bulunan sonuç, nötrinoların ışık hızından çok çok az hızlı gittiğini ortaya koydu. Belki ölçüm hatası vardır.
Recai KÖMÜR / SABAH

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işık hızı geçildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN