Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ye modeli

, için en doğrusunun modeli olduğunu ifade ederek, Rusya ve İran'ın, kısa süre sonra Esad'ı desteklemekten vazgeçeceğini umduğunu açıkladı

Giriş Tarihi: 3.3.2012
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye'nin içinde bulunduğu krizden çıkabilmesi için izlenecek en doğru yolun, Yemen modelinin uygulanması olduğunu belirtti. Reuters haber ajansına özel bir mülakat veren Cumhurbaşkanı Gül, Yemen'de olduğu gibi Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın görevini bırakarak yerine yardımcılarından birinin geçmesinin, gerginliği azaltacak bir çözüm olacağını söyledi. Gül, Suriye'de demokrasiye geçiş sürecinin ancak bu şekilde sağlıklı bir ilerleme kaydedeceğini ifade etti. Rusya ve İran'ın, Beşar Esad'a destek vermenin yanlışlığını kısa süre sonra anlayacağını umduğunu da açıklayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Rusya, zamanla verdiği desteğin Suriye rejimi tarafından suiistimal edildiğini görecek. Satılan ağır silahların Suriye halkına karşı kullanıldığı gerçeğini fark ettiklerinde, bunu anlayacaklar. Bu, Rusya için hoş görülebilir bir şey değil" şeklinde konuştu.

"MUHALİFLER HAZIR DEĞİL"

Cumhurbaşkanı Gül, Ankara'nın Tahran'ı 'kaçınılmaz olanı desteklemesi için' ikna etmeye çalıştığını da belirterek "İran'ın bile suyun yukarı akmasını sağlayacak gücü yok. Eğer Suriye'de daha kötü senaryo gerçekleşirse, İran bu durumdan sorumlu olacaktır" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye muhalefetinin henüz iktidara hazır olmadığını da kaydederek, muhalif yapılanmalar içindeki ayrılık ve çekişmenin, en büyük sorunlardan biri olduğunu sözlerine ekledi.

PUTİN: SURİYE'DE TARAFSIZIZ

Rusya Başbakanı Vladimir Putin de, Suriye'de herhangi bir tarafı destekleme gibi bir niyetlerinin bulunmadığını, yalnızca mantıklı bir çözüm için çalıştıklarını söyledi. Yabancı basın mensuplarıyla Moskova'nın dışındaki rezidansında buluşan Putin, "Biz ne Suriye rejimini ne de muhalifleri destekliyoruz. Yalnızca Libya'da olanların tekrarlanmasını istemiyoruz. Muhalefete silah verip Beşar Esad'ı müzakere masasına oturtmak mümkün değil. Bence Esad görüşmelere hazır. Suriye'nin geleceğine Suriye halkı karar vermeli" dedi.

Ölen gazetecilere Şam'da DNA testi
Humus'ta 22 Şubat günü düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden ABD'li gazeteci Marie Colvin ile Remi Ochlik'in cesetlerinin muhaliflerce gömüldükleri noktadan Suriyeli yetkililer tarafından çıkarılarak DNA testi için Şam'a gönderildiği, kimlik tespiti yapılmasının ardından ailelerine teslim edilmek üzere Kızılhaç'a verileceği açıklandı. Muhalifler tarafından internet ortamında yayınlanan videolarda, elektrik kesintileri yüzünden çürümeye başladığı belirtilen Colvin ve Ochlik'in cesetlerinin 27 Şubat gecesi Baba Amr'da toprağa verildiği görülüyordu. Humus'tan Lübnan'a kaçırılan Fransız gazeteciler Edith Bouvier ve William Daniels ise dün ülkelerine döndü. Suriye ordusunun girişinden sonra kurşuna dizildiği iddia edilen 10 erkeğin cesedi dün Baba Amr'da bulunurken, ülke çapında dünkü toplam ölü sayısı 54 oldu. Kızılhaç ise, Humus'un bazı noktalarına yardım ulaştırmaya başladı. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de, Suriye yönetiminin şiddet politikasını sürdürmesi nedeniyle ülkesinin Şam Büyükelçiliği'nin kapatılmasına karar verdiklerini açıkladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye'ye Yemen modeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN