Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuk katliamı

Suriye'nin Humus kentinin Karm el Zeytun ve el Adeviye semtlerindeki çeşitli evlerde işkence edilerek öldürülmüş 57 kişinin cesedi bulundu. Muhalifler, Esad rejimini sorumlu tuttu

Giriş Tarihi: 13.3.2012
Suriye'nin Humus kentinin Karm el Zeytun ve el Adeviye semtlerindeki çeşitli evlerde 28'i kadın, 23'ü çocuk ve 6'sı da yetişkin erkek olmak üzere toplam 57 kişinin cesetlerine ulaşıldı. Muhaliflerin verdiği bilgiye göre, Suriye ordusunun Humus'a girişinden sonra öldürülen kişilerin çoğu akraba. Öldürülenlerin fotoğrafları, muhalifler tarafından uluslararası basın kuruluşlarına da ulaştırıldı. Humuslu muhaliflerden Ömer Humsi, telefonla yaptığı açıklamada, cesetlerin çoğunun üzerinde işkence izlerinin bulunduğunu belirterek, bazılarının canlı olarak yakıldığını tespit ettiklerini söyledi. Humsi, cesedi bulunan 28 kadından en az 16'sının öldürülmeden önce tecavüze uğradığını belirlediklerini de kaydederek, fotoğraf ve video yoluyla kayıt altına aldıkları katliamı Birleşmiş Milletler'in (BM) gündemine taşıyacaklarını açıkladı. Muhalifler, dünkü çatışmalarda en az 10 kişinin öldüğünü de duyurdu.

TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR

Suriye hükümeti ise, ölümlerin varlığını doğrulayarak, olayın 'teröristler'in faaliyetleri sonucu gerçekleştiğini vurguladı. Öte yandan, BM Güvenlik Konseyi dünkü toplantısında Ortadoğu'daki değişimi ele aldı. Suriye krizinin damgasını vurduğu toplantıda konuşan BM Genel Sekreter Ban-ki Moon "Uluslararası Soruşturma Komisyonu'nun Suriye hükümetinin ülkede insanlığa karşı suça kadar varan yaygın ve sistematik insan hakları ihlalleri yaptığına karar verdiğini" söyledi. Bu arada BM'nin İnsani İşler Şefi Valerie Amos "Türkiye, Lübnan ve Ürdün'e sınırları açık tuttukları ve yardım ettikleri için teşekkür ediyoruz"dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuk katliamı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN