Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriye'den flaş karar

Şam, 'ın dört maddelik "muhaliflerle siyasi müzakere, günde iki saat ateşkes, tutukluların bırakılması ve barışçıl gösterilere izin" önerisini kabul etti.

Giriş Tarihi: 27.3.2012 13:45 Güncelleme Tarihi: 27.3.2012 15:33 ABONE OL

Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın Rusya ve Çin ziyaretleri sonuç verdi. Annan'ın sözcüsü Ahmet Fevzi, hazırladıkları planın Suriye hükümeti tarafından kabul edildiğini açıkladı. Fevzi, Suriye'nin cevabını mektupla ilettiğini söyledi.

BM Sözcü Yardımcısı Eduardo Del Buey de Suriye hükümetinin, Annan planına resmen cevap verdiğini, Annan'ın Suriye hükümetinin cevabını incelediğini açıklamıştı.

PLAN NE ÖNGÖRÜYOR?
Şam yönetiminin kabul ettiği açıklanan plan şu unsurları içeriyor:

1- Suriyeli halkın meşru taleplerine ve endişelerine yanıt verecek şekilde Suriyeliler tarafından yürütülecek ve herkesi kapsayacak siyasi süreç için özel temsilciyle (Annan) çalışmayı taahhüt etmek ve bu amaçla gerekirse (müzakereler için) bir temsilcinin atanmasına onay vermek.

2- Saldırıları bırakıp, BM tarafından gözetilecek ateşkesin derhal sağlanması- Bu amaçla öncelikle Suriye hükümetinin, halkın yaşadığı bölgelerde ağır silahlar kullanmaya son vermesi ve askerlerini geri çekmesi isteniyor, muhalefete (ve Suriye'deki diğer unsurlara) saldırıları bırakıp ateşkesin sağlanması için işbirliği yapması çağrısında bulunuluyor.

3- İnsani yardımın gerekli olan her yere ulaşabilmesi için ilk adım olarak derhal uygulanmak üzere günde 2 saat insani yardım için çatışmaların durdurulması isteniyor.

4- Keyfi olarak tutuklanan ve gözaltına alınanların serbest bırakılması talep ediliyor.

5- Gazetecilerin ülke içinde serbestçe dolaşmalarının sağlanması isteniyor.

6- Barışçıl toplanma ve protesto hakkına saygı duyulması talep ediliyor.

ANNAN ÇİN'DE
Dün Moskova'da Suriye konusunda görüşmeler yapan Annan, bugün de plana destek bulmak amacıyla Çin'e gelmişti. Annan, Çin'de Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüştükten sonra Çin Başbakanı Ven Ciabao ile bir araya geldi.

Öte yandan Suriye resmi haber jansı SAN, Beşar Esad'ın, bir aydan fazla kuşatmadan sonra Suriye ordusunun girdiği Humus kentine gittiğini ve en çok hasar gören Baba Amr mahallesinde incelemelerde bulunduğun bildirdi. Hükümet güçleri ile muhalifler arasında şiddetli çatışmalara sahne olan Baba Amr mahallesinde yüzlerce kişi yaşamını yitirmişti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye'den flaş karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN