Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya 1 saat karanlıkta kalacak

İlk olarak 2007 yılında Avustralya'nın Sydney şehrinde başlayan 'Dünya Saati' organizasyonu bugün büyük bir katılım ile gerçekleştirilecek.

Giriş Tarihi: 31.3.2012 14:49 Güncelleme Tarihi: 31.3.2012 17:55
Bugün saat 20:30 ile 21:30 arası dünya 1 saat süreyle karanlıkta kalacak.

WWF'in (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) başlattığı organizasyonda, bugün saat 20:30 - 21:30 arası iklim değişimine ve küresel ısınmaya dikkat çekmek için bir saat boyunca ışıklarını kapatılacak.

En yüksek bina da katılıyor
Dünya Saati kampanyasına Dubai'de yer alan dünyanın en yüksek kulesi Burç Halife de destek vereceğini açıkladı. Küresel iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) öncülüğünde devam eden kampanya çerçevesinde, kuledeki ışıklar sembolik olarak bu akşam 20.30-21.30 saatleri arasında kapatılacak.Kampanyaya destek vermek için kulenin etrafında halkın saat 17:00 'dan itibaren toplanmaya başlayacağı öğrenildi. Burç Halife'nin yanı sıra dünyanın en büyük camilerinden Şeyh Zayid Ulu Camii (Abu Dabi), Burç El Arap Oteli (Dubai) ve Kanal El Kasba (Şarja) gibi başlıca yapılar da ışıklarını bir saat süre ile söndürecek.

Dubai Su ve Elektrik Otoritesi ile Emirlikler Vahşi Yaşam Derneği ve Dubai Enerji Üst Konseyi ortaklığıyla yürütülen kampanyada geçen yıl Dubai'de 204 bin kilovat saatlik enerji tasarrufu yapılmıştı. Bu yıl yeni bir rekora imza atılması hedefleniyor.

İlk olarak 2007'de Sidney kentinde ışıkların bir saatliğine kapatılmasıyla başlayan hareket, tüm dünyada başlıca kentlerin ve şirketlerin katıldığı bir kampanyaya dönüştü. Programın amaçları arasında küresel iklim değişikliğini tersine çevirebilecek etkinin oluşturulması ve bilincin artırılması sayılıyor. Dünya Saati hareketine bu yıl yaklaşık 100'ün üzerinde ülkeden en az 1 milyar insanın katılması bekleniyor.

Türkiye'den de katılım var
Türkiye'den 2011 yılında 20.000'den fazla kişi ve 250'nin üzerinde kurum dünyanın geleceği için 'Dünya Saati' organizasyonu destek verdi.

TTNET, iklim değişikliğine ve çevre sorunlarına dikkat çekmek amacıyla Dünya Saati uygulamasına destek verecek.

TTNET açıklamasına göre şirket, 2007 yılında Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Avustralya tarafından iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla başlatılan Dünya Saati uygulamasına destek vererek, 31 Mart Cumartesi günü 20.30-21.30 saatleri arasında merkez binasının ışıklarını söndürecek.

TTNET Kurumsal İlişkiler Kıdemli Direktörü Feridun Alkan, konuya ilişkin değerlendirmesinde, TTNET'in en fazla önem verdiği konulardan birinin doğanın korunmasına ve çevreye saygıya öncülük etmek olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Bu alanda gösterilen çabalara destek olmak amacıyla biz de genel müdürlük binamızın ışıklarını 31 Mart Cumartesi günü 20.30-21.30 saatleri arasında söndüreceğiz. TTNET olarak çevreyi korumanın önemine dikkat çeken etkinliklerde gerek katılımcı gerekse destekçi olarak yer almaya devam edeceğiz.''

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya 1 saat karanlıkta kalacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN