Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriye'de bayram katliamı

Suriye ordusunun muhaliflere yönelik operasyonları Ramazan Bayramı'nda da durmadı. Bayramın ilk iki gününde Şam, Halep ve Dera'da 150'den fazla insan hayatını kaybetti

Giriş Tarihi: 21.8.2012
Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad'ın emrindeki ordu birlikleriyle Özgür Suriye Ordusu arasındaki çatışmalar, Ramazan Bayramı'nda da devam etti. Suriye ordusunun Şam, Halep ve Dera kentlerindeki operasyonlarında, bayramın ilk iki günü 150'den fazla insan hayatını kaybetti. Muhalif kaynaklar, bayramdan önceki gece güneydeki Dera kentinin Hirak kasabasına yönelik olarak başlatılan saldırıların da hâlâ sürdüğünü açıkladı. Saldırılar nedeniyle birçok bölgede bayram namazlarının bile kılınamadığı Suriye'de, özellikle Halep ve güneydeki Dera kentinin yoğun ateş altında olduğu bildirildi. Halep'te kent merkezine hâkim olma mücadelesi birinci ayını doldururken, halkın ekmek ve temiz su sıkıntısının da giderek arttığı kaydedildi. Muhalifler, kentte yakın zamanda kıtlığın yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Halk ayaklanmasının başlangıç noktası olan Dera'da ise Hirak kasabasına yönelik operasyonlar üçüncü gününe girdi. Görgü tanıkları, kasabada sokak infazlarının yapıldığını ve cesetlerin yollarda bırakıldığını aktardı.

'FATURA ÇOK AĞIR'
Başkent Şam'da ise halkın korkudan sokaklara çıkamadığı, bayramın ilk iki gününde kentin caddelerinin bomboş olduğu kaydedildi. Şam'ın Kabun, Katana ve Muzamiye semtlerinde ordu birliklerinin yoğun saldırılarının yaşandığı açıklandı. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Suriye'deki iç savaşın maliyetinin aylık 1 milyar euro olduğunu söyledi. Fabius, Rusya ve İran'ın kaynak aktarması önlenirse, Esad'ın birkaç ayı kalacağını söyledi. Görevine başlayan BM'nin yeni Suriye Temsilcisi Lahdar İbrahimi, dün Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile bir görüşme yaptı.

'MAHİR ESAD MOSKOVA'DA BİR HASTANEDE ÖLDÜ' İDDİASI
20 Temmuz'daki saldırıda bacağını kaybettiği söylenen Beşar Esad'ın kardeşi Mahir'in, geçen hafta Moskova'da bir hastanede öldüğü iddia edildi. Russia Today televizyonu, üst düzey bir Suriyeli askeri yetkilinin hastanede öldüğünü belirtirken, muhalifler bu kişinin Mahir olduğunu iddia etti.

TANKIN NAMLUSUNDA BURUK BAYRAM
Suriye, Ramazan Bayramı'na buruk girerken, bundan çocuklar da nasibini aldı. Bayramda bile çatışmaların durmadığı Suriye'de, muhalifler tarafından internet ortamında paylaşılan bir fotoğraf dikkat çekiyor. 20 Temmuz'dan beri çatışmaların sürdüğü ve yüzlerce insanın öldüğü Halep'te çekilen fotoğrafta bir tankın namlusuna asılan salıncaklardaki çocuklar görülüyor. Tankı ele geçiren silahlı muhalifler ise, tankın üzerinde zafer gösterileri yapıyor. Namlusuna Özgür Suriye Ordusu'nun bayrağı geçirilen tankın etrafında da meraklı çocuklar görülüyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye'de bayram katliamı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN