Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gazetecilikte küresel bir organizasyon daha

23 ülkeden önde gelen gazeteciler, farklı kültürler arasındaki anlayışı güçlendirmek ve din gazeteciliğinin kalitesini artırmak amacıyla, Uluslararası Din Gazetecileri Birliği’ni (The International Association of Religion Journalists - IARJ) kurdu.

Giriş Tarihi: 4.9.2012 11:42 ABONE OL
Başkanlığını Barselona'nın köklü gazetesi La Vanguardia'dan Maria-Paz Lopez'in (resimde) üstlendiği kuruluşun Yürütme Komitesi'nde Müslüman ülkelerin temsilcileri de yer aldı. Başkan'ın yanı sıra diğer Komite üyeleri: Avustralya Ulusal ABC Radyosu'ndan Rachael Kohn, Ürdün'den The Jordan Times muhabiri Hani Hazaimeh, Endonezya'dan The Jakarta Post Kıdemli Editörü Endy Bayuni, Arjantin'den ödüllü gazeteci Pedro Brieger, Güney Afrika'dan Yazeed Kamaldien ile Kanada'dan The Vancouver Sun'ın etik ve inanç konuları yazarı Douglas Todd. Associated Press'in eski din yazarı David Briggs de, IARJ'nin İdari Yöneticisi olarak atandı.

IARJ'nin Başkanı Lopez, "Din, dünya genelinde milyarlarca insanın günlük hayatında çok önemli rol oynuyor. Biz, onların inanç, uygulama ve anlaşmazlıklarını doğru, adil ve dengeli biçimde aktarmak isteyen profesyonellerden oluşan bir grubuz" dedi.

David Briggs de, "IARJ, gazetecilerin, karşılıklı saygı ve anlayış içinde birbirlerinden öğrenebileceği gerçek bir küresel çabadır" diye konuştu.

IARJ'nin hedefleri, kuruluşun misyon tanımında şöyle ifade ediliyor: "IARJ, üyelerinin çalışmalarını desteklemek ve güçlendirmek için hizmetler ve kaynaklar sunar. Medya liderlerini, eğitim kuruluşlarını ve grupları, doğru, dengeli ve etik bir din gazeteciliğinin önemi konusunda bilgilendirir."

IARJ'nin internet sitesi de www.theiarj.org adresinde yayına girdi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazetecilikte küresel bir organizasyon daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN