Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Uçakta silah yok" iddiası

Suriyeli yolcu: "Biz orada ne olduğunu gördük. Silah yoktu. Çıplak gözle görülebiliyordu"

Giriş Tarihi: 11.10.2012 09:07 Güncelleme Tarihi: 11.10.2012 09:08
Moskova'dan Şam'a giden Suriye Havayolları'na ait yolcu uçağının Türk jetleri tarafından Esenboğa Havalimanı'na indirilmesi ile ilgili gelişmeler Rus basınında geniş yankı buldu. Uçakta aralarında çocukların da bulunduğu 17 Rus yolcunun da olması Moskova'da tedirginliğe yol açtı. Rus basınına konuşan uçaktaki yolculardan Fatma El-Saman, "Türk uzmanların Suriyeli bir iş adamının Rusya'dan satın aldığı makine parçalarının yer aldığı kargo ile ilgilendiklerini, ancak uçakta herhangi bir silah olmadığının açık bir şekilde görüldüğünü" ileri sürdü.

Yolcu açıklamasında, "Görevliler bir kısım bagajları boşaltmaya başladı. Onları açtılar ve resimlerini çektiler. Birçok insan vardı. Biz orada ne olduğunu gördük. Silah yoktu. Çıplak gözle görülebiliyordu" dedi. İncelemelerin sadece bagajlarla sınırlı olduğunu, yolcuların araştırılmadığını ifade eden görgü şahidi, Rus diplomatların yolcularla görüşmelerine de izin verilmediğini savundu.

Rus basınında yer alan haberlerde, başlangıçta Türk basınında uçakta ağır silah ve füze olduğu yönünde spekülasyonların yer aldığı, sonraki açıklamalarda askeri bir kısım haberleşme araçları olabileceğinin belirtildiği ifade edildi. Rus basını, şimdiye kadar kargo ile ilgili herhangi bir resmi teyit yapılmamasını da dikkat çekici buldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Uçakta silah yok" iddiası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN