Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terörün yeni finans kaynağı!

Prof. Dr. Louise Shelley, terör örgütlerinin finans kaynağını oluşturan uyuşturucunun yerini sahte ilaç kaçakçılığının aldığını söyledi.

Giriş Tarihi: 11.12.2012 10:14 ABONE OL
Shelley, "Örgütlerinin sahte ilaç kaçakçılığından elde ettikleri kar oranı yüzde 12.500" dedi

Virginia'daki George Mason Üniversitesi'nin Terör, Uluslararası Suç ve Yolsuzluk Merkezi'nde uzman olarak görev yapan Prof. Dr. Louise Shelley, Antalya'da düzenlenen "4. Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Sempozyumu"nda yaptığı açıklamada sınır kaçakçılığının terör örgütlerine ciddi anlamda gelir sağladığına dikkat çekti. Bugün gazetesinden Bilal Şahin'in haberine göre Cezaevlerinin yapısı ve durumuna göre militanların cezaevinde daha radikal hale gelmesine neden olunu vurgulayan Shelley'in hazırladığı rapora göre terör örgütlerinin yeni finans kaynağını sahte ilaç ve insan kaçakçılığı oluşturuyor.

Prof. Dr. Shelley, son yıllarda terör örgütlerinin finans kaynağını oluşturan uyuşturucu kaçakçılığının yerini giderek sahte ilaç kaçakçılığının aldığına vurgu yaptı. Finans kaynağı oluşturmak için illegal örgütlerin zamanla değişik suç dalları oluşturduğu belirtti. Örgütlerin narkotik suçlarının yanı sıra kar marjı yüksek diğer suç dallarıyla da beslenmeye başladıkları vurgulayan Shelley, "Terör örgütleri son yıllarda sahte ilaç pazarına girdi.

Uyuşturucudan daha yüksek kar bırakan sahte ilaç sektörü örgütlerin yeni finans kaynağı oldu" dedi. 4. UTSAM Sempozyumu'nda sunduğu raporunda terör örgütlerinin sahte ilaç kaçakçılığından elde ettikleri kar oranı yüzde 12.500 oranında olduğunu kaydeden Shelley, "Uyuşturucu kaçakçılığına sahte ilaç ticaretinden daha fazla ağırlık veriyoruz. Halbuki sahte ilaçlar, uyuşturucu maddelere göre çok daha fazla sayıda insana zarar veriyor" uyarısında bulundu.

HARAÇ ALINIYOR

Profesör, örgütlerin faaliyet gösterdikleri alanlarda bölgedeki insanlarla iyi ilişki kurarak rahatlıkla saklanabildiklerine dikkat çekti. Shelley Türkiye'de PKK/KCK'nın sınır kaçakçılarından haraç alındığının tespit edildiğini söyledi.

Shelly, "Bu kaçakçılık gelirlerinin devamlı olmasına örgütün sürekli bir gelir kaynağınakavuşmasına yardımcı oldu"dedi.

Sunduğu raporda örgütlerin cezaevlerindeki faaliyetlerine de dikkat çeken Shelley, terör örgütlerinin insanları yolsuzlaştırarak cezaevinde bile suç işletmeye devam ettirdiğine dikkat çekerek cezaevlerinin yapısının ve durumlarının özellikle terör suçlarını önlemede çok önemli olduğunu belirtti.

Çokuluslu şirketler gibi yönetiliyor


Örgüt liderlerinin çok uluslu bir şirketi yönetir gibi hareket ettiğinin altını çizen terörizmin finans kaynakları uzmanı Prof. Dr. Louise Shelley, "Örgütü yönetenler bir iş adamının yapacağı stratejik yöntemleri kullanıyor.

Örgütün gelirlerini arttıracak hamleler yapıyor" tespitinde bulundu. Shelley dünyadan ve Türkiye'den de örnekler vererek, "Terör örgütleri küçük guruplar halinde değil büyük ve profesyonel gruplar halinde çalışıyor. Ciddi profesyonel ağları var. Muhasebecileri, avukatları hatta lojistik uzmanları bulunuyor" dedi.

Yılda 30 milyar dolarlık vurgun

Küresel sahte ilaç ticaretinin yılda 30 milyar dolarlık gelir getirdiği belirlendi. Dünya Bankası ve uluslararası kamu sağlığı kuruluşlarının yaptıkları araştırmalarda, Afrika'da Sahra Çölü'nün güneyindeki ülkelerde ve Latin Amerika'da satılan ilaçların yüzde 40'ının sahte olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar, ölüme bile sebep olabilen "kötü kalite" ya da "sahte ilaçların" piyasada rahatlıkla bulunduğunu ifade etti.

Kaynak: Bugün: Bilal Şahin

ARKADAŞINA GÖNDER
Terörün yeni finans kaynağı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA