Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taklidi de en az kendisi kadar yoğun

Obama kılığında dünyanın dört bir yanında sahneye çıkan "En başarılı taklitçi" Reggie Brown, ancak üç ay sonrasına randevu verebiliyor

Giriş Tarihi: 24.12.2012
'nın son olarak Gangnam Style şarkısı eşliğinde dans ederkenki videosunu izlediniz mi? Güney Koreli şarkıcı Psy gibi dans eden kişi, tabii ki "gerçek Obama" değil. Obama'nın taklitçisi Reggie Brown. 32 yaşındaki bu genç oyuncuyu, diğer Obama taklitçilerinden ayıran iki özelliği var: O da Obama gibi Chicagolu ve annesi İrlanda-Polonya asıllı, babası siyahi bir Amerikalı. 11 yıl önce başlayan,"Obama isimli bir avukat var. Ne kadar benziyorsun" şeklindeki benzetmeler, Obama'nın 2008 seçimlerini kazanmasıyla Brown'u dünyanın en popüler liderinin taklitçisi yapmış. Şimdi sadece ülkesindeki Fortune 500 şirketlerinin etkinliklerine değil, dünyanın dört bir yanına Obama kılığında giden Brown'un gündemi de ABD Başkanı kadar yoğun. "Mart 2013'e kadar doluyum" diyen taklit Obama, "Bayanlar Baylar, ABD Başkanı Barack Obama" anons edilerek sahneye çıkıyor ve etkinliğin sürpriz konuğu olarak insanları şaşkına çeviriyor. İşte Reggie Brown'un Obama'ya dönüşme hikâyesi...
Obama taklidi yapmaya nasıl karar verdiniz?
Ben de Chicagoluyum. 11 yıl önce erkek kardeşim Lawrence, "Gittiğim spor kulübü Eastbank Club'a gelen ve basketbol oynayan Obama diye bir adam var. Ona çok benziyorsun" dedi. O zaman pek dikkate almamıştım. Bir hafta sonra bir kadın, "Barack Obama diye bir hukukçu var. Çok benziyorsun. Google'da arasana. Ne demek istediğimi anlayacaksın" dedi. Aradım. Gördüğüm adamın benim 20 yıl sonraki halim olduğunu düşündüm. Obama'nın tanınmaya başladığından bu yana, herkes bana aynı şeyi söyledi. İlk başkan olduğu gece onu taklit etmeye karar verdim. Kararımı verir vermez megafonumu aldım. Motosikletime atladım ve soluğu seçim sonrası ilk konuşmasını yaptığı Grant Park'ın yolunu tuttum. Onun ilk zafer konuşmasını taklit etmeye başladım. İlk Obama kitlem beni beğendi. Herkes benden Obama olacağını düşününce, "Tamam yaparım ben bu işi" dedim kendi kendime.
Obama karakterine büründüğünüzde insanlar sizden imza istiyor mu?
Obama ilk seçim kampanyasında çok popüler bir isimdi. İnsanlar yolun karşısından beni görüp yanıma geliyor ve ne kadar benzediğimi söylüyordu. Obama karakterine büründüğüm zamansa, ilgi odağı ben oluyorum. İnsanlar gelip imza istiyor, fotoğraf çektiriyor. Bir noktada güvenliğimin sağlanması gerekiyor. Bu yüzden de sokağa Obama olarak çıkmak istemiyorum.
Obama olmak zor mu? Makyajıyla, mimikleriyle?
Başkan Obama'nın çok kesin ve belirgin bir konuşma tarzı var. Bir oyuncu ve ses taklitçisi olarak, onu karakterinin tüm açılarından yakalamaya çalışıyorum. Samimi Obama, siyasetçi Obama, hatip Obama...
Obama'nın en iyi nesini taklit ediyorsunuz?
Gülüşünü. İnsanlar benim de güldüğümde onun gibi odayı aydınlattığımı söylüyor. Ama sanmayın ki, bunu doğal olarak yapıyorum. Bunun için çok çalıştım. Nasıl yaptığımı paylaşmamam gerekiyor. Çünkü onlarca Obama taklitçisi var. Bu sırrı öğrenmek için çok para vermeye hazırlar.

'ORİJİNALİYLE' TANIŞTI
Reggie Brown beş yıldır taklidini yaptığı Obama'nın avukatlık yaptığı Chicago'daki Michigan Bulvarı'ndaki ofisinin yakınlarında bir işyerinde çalışıyormuş. O yüzden Obama'nın kendisinden uzun zaman önce haberdar olduğunu söylüyor. "Eminim, onu taklit etmeye başladığımdan bu yana o da beni takip ediyor" diyen Reggie Brown, Obama ile 15 Şubat 2011 günü Chicago'da yüz yüze tanışma fırsatı bulmuş.

20 DAKİKADA OBAMA OLUYOR
32 yaşındaki Reggie Brown'un 51 yaşındaki Obama ile pek çok ortak yanı var. Ancak aradaki 29 yaş farkı, Brown'un Obama'ya benzemek için en büyük engeli olmuş: "En büyük dezavantajım gözlerimin yeşil olması. Lens kullanıyorum. Obama haline dönüşmem 20 dakikamı alıyor" diyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taklidi de en az kendisi kadar yoğun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN