İsrail'de seçimi kim kazanacak?

Giriş Tarihi: 31.12.2012 12:27
İsrail'de 22 Ocak'ta seçim var. 120 sandalyeli İsrail Parlamentosuna hangi parti kaç milletvekili ile girecek? Hükümeti kimler kuracak? Hakkında yolsuzluk davası açılacağı için istifa eden Dışişleri Bakanı Lieberman, yeni dönemde hangi bakanlık koltuğuna oturacak?

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Likut Partisi ile Lieberman'ın önderliğindeki Evimiz İsrail Partisi seçime beraber giriyor. Merkez sağı temsil eden koalisyonun adı Likud-Beyteynu. Seçimin favorisi de onlar. En çok sandalyeyi Netanyahu-Lieberman ortaklığının kazanması bekleniyor.

Knesset'te yani İsrail Parlamentosunda 120 sandalye var. Favori Netanyahu ile Lieberman dedik ancak son anketlere göre merkez sağ koalisyonu kan kaybediyor. 15 gün öncesine kadar 37 milletvekili çıkarması beklenen Likut-Beyteynu'nun son anketlere göre sandalye sayısı 33'e düştü.

Netanyahu ile Lieberman'ın oy kaybındaki en büyük etken Naftali Bennett liderliğindeki Yahudi Evi Partisinin yükselişi. Bennett ile Netanyahu arasında polemikle başlayan rekabet hafta sonu iyice kızıştı. Genç lider Bennett'in Tel Aviv'de bara gidip gençlerle bir araya gelmesi, Netanyahu'yu bile harekete geçirdi, İsrail Başbakanı da bara gidip, bira içerek, kameralara poz verdi.

Son anketlere göre Yahudi Evi Partisinin 13 sandalyesi garanti görünüyor. Bu durumda, Knesset'te İşçi Partisinin ardından 3. duruma gelmesi beklenen Bennett liderliğindeki parti, kurulacak hükümette bakanlık koltuğu alabilir.

Eski Dışişleri Bakanı Livni'nin liderliğini yaptığı Hatnua Partisinin kazanacağı sandalye sayısı 11 olarak hesaplanıyor.

Bir de İsrailli Arapların yani İsrail vatandaşı olan Filistinlilerin oy oranına bakalım. Mavi Marmara gemisinde İsrail'i protesto ettiği gerekçesiyle adaylık başvurusu Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilen Hanen Zuabi'nin her ne kadar yüksek mahkemeye itiraz ettiyse de seçime girmesi zor görünüyor. Ancak son kamuoyu yoklamalarına göre Arap partilerinin meclise 10 milletvekili ile girmesi bekleniyor.

Ve yeni hükümet nasıl oluşacak. Netanyahu'nun başbakan olması halinde ki bu yüksek ihtimal, İsrail'in en önemli 3 bakanlığı olarak kabul edilen, Maliye, Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları, Netanyahu-Liberman ortaklığındaki Likut-Beyteynu koalisyonunda kalacak.

MEVCUT BAKAN MALİYE BAKANLIĞI KOLTUĞUNU KORUYACAK
3 önemli bakanlık koltuğuna kimlerin oturacağına gelince. Halen Maliye Bakanı olan Yuval Steinizt'in koltuğunda kalması büyük olasılık.

LIEBERMAN DIŞİŞLERİNDE DEVAM EDECEK
Dışişlerine gelince. Bilindiği gibi Lieberman, hakkında yolsuzluk davası açılacağı kararının ardından Dışişleri Bakanlığı görevinden istifa etmişti. Yeni dönemde Dışişlerinin başına yine Lieberman'ın geçmesi bekleniyor.

BARAK'IN YERİNE SAVUNMA BAKANI MOSHE YAALON OLACAK
En çok merak edilen konu ise Ehut Barak'ın istifasıyla boşalan Savunma Bakanlığı. En güçlü aday şu an Başbakan Yardımcısı olan Moshe Yaalon. Geçen hafta Suriye'nin kimyasal silahları ve Batı Şeria'daki yerleşim birimi inşaatlarının devam edeceği yönünde yaptığı açıklamalarıyla dikkat çeken eski Genelkurmay Başkanı Yaalon'un Savunma Bakanı olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak yine de alternatifler de konuşulmuyor değil. Hakkında dava olmasaydı, Lieberman'ın bile, Savunma Bakanı olacağı yönünde iddialar yayıldı. Ancak rüşvet davası varken, Lieberman'ın Savunma Bakanlığı koltuğuna oturması hukuken imkansız. Savunma Bakanlığını, Başbakan Netanyahu'nun bizzat idare edebileceği yolunda kulis bilgileri de var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'de seçimi kim kazanacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN