Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak’ta tehlike büyüyor

Giriş Tarihi: 1.1.2013 13:35
Irak'ta bir yıl önce patlak veren siyasi kriz, sokakta çatışmaya dönüştü. Hedefteki isim iktidar paylaşımını reddeden Şii kökenli Başbakan Nuri Maliki. Sünniler ayakta, kendilerini temsil eden Sünni kökenli Başbakan Yardımcısına bile saldırdılar. Sünnilere Kuzey'den yani Kürtlerden büyük destek var.

Irak'taki siyasi kriz bir yıl önce patlak verdi. Şii kökenli Başbakan Nuri Maliki, Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi'nin hakkında tutuklama kararı çıkarınca, Şii-Sünni-Kürt gruplar arasındaki iktidar paylaşımının dengesi bozuldu.

Bağdat Hükümeti önce Türkiye ile ardından Kuzey'deki Kürt yönetimi ile köprüleri attı, giderek Şiileşen iktidar, İran'ın kontrolüne girdi. Sadece İran değil, Amerika da Maliki'ye desteğini esirgemedi hatta Maliki, Amerika ile İran'ı belki de ilk kez ortak bir paydada buluşturmuş oldu.

Maliki'yi devirme planları Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin vetosuyla rafa kaldırıldı. Ardından petrol sorunu hortladı, kuzeydeki Kerkük kentinin kontrolü için Maliki ile Barzani yönetimi arasında çatışmaya varan gerginlik baş gösterdi.

Talabani denge unsuru olarak Bağdat-Erbil hattındaki çatışmaları durdurdu. Ancak rahatsızlığının ardından tansiyon yeniden yükseldi.

Ramadi kentinde Sünniler ayaklandı. Bir haftadır devam eden protestolarda binlerce Sünni, Başbakan Maliki'nin istifasını istedi. Geçtiğimiz Pazar günü yine gösteriler vardı. Miting alanına kalabalığı yatıştırmak için giden isim Sünnilerin iktidardaki temsilcisi olan Başbakan Yardımcısı Salih Mutlak oldu.

Sünni Başbakan Yardımcısı Salih Mutlak, aracından inip, Sünni göstericileri sakinleştirmek için konuşma yapacaktı ki, bir anda öfkeli kalabalığın hışmına uğradı. Göstericiler, Sünni lideri, "sen bizim temsilcimiz değilsin, hainsin" diyerek taşlamaya başladı.

Salih Mutlak, korumalarının yardımıyla linç edilmekten kurtarıldı. Arkasından onlarca kişi, taş ve sopa fırlattı. Sonrasında güvenlik güçleri kalabalığın üzerine ateş açtı, ölenler ve yaralananlar oldu.

Bu olayın bir gün sonrasında Irak'ın çeşitli kentlerinde eş zamanlı bombalı saldırılar düzenlendi, onlarca kişi hayatını kaybetti.

Irak, yeni yılın ilk gününe de kanlı saldırılarla girdi. Kuzey'deki Türkmen kenti Kerkük'teki yeni yıl sabahı düzenlenen bombalı saldırılarda 12, Bağdat'ta ise 23 kişi öldü.

Irak'taki mevcut durumun, 2006-2007 yıllarında Basra'da patlak veren Şii-Sünni çatışmalarından daha kötü olduğu vurgulanıyor.

Ülkedeki Sünni-Kürt ayaklanmasına Şii iktidarın tepkisi, "olayların arkasında dış güçler var" açıklaması oldu. Başbakan Nuri Maliki, ülkesindeki şiddet olaylarının dışarıdan birileri tarafından yönlendirildiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak’ta tehlike büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN