Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belçika'da yürürlüğe girdi

Giriş Tarihi: 2.1.2013 12:37
Belçika'da yabancı asıllıları yakından ilgilendiren vatandaşlık yasası, yeni yılla birlikte resmen yürürlüğe girdi.

Ekim ayında Federal Parlamento'dan geçen yasa ile Belçika vatandaşlığına geçiş zorlaştırıldı.

Vatandaşlığa geçişlerde önceden 3 yıl olan ülkede ikamet süresi 5 yıla çıkartılırken, hem dil hem de sosyal ve ekonomik uyum şartları getirildi. Bundan böyle Belçika vatandaşlığına geçmek isteyen adaylar ya yaşadıkları bölgenin yerel dilini ya da ülkenin üç resmi dili olan Flamanca, Fransızca veya Almancadan birine hakim olma şartı aranacak.

Tartışmalara neden olan sosyal ve ekonomik uyum şartları arasında ise 400 saat mesleki eğitim ve son 5 yılda 468 günlük çalışmışlık aranacak. Bu, özellikle yarım gün çalışan birçok kadının vatandaşlık hakkından mahrum kalması manasına da geliyor.

Öte yandan vatandaşlık başvurusunda aranan kriterlerde yapılan değişiklikle sahte evlilik veya insan ticareti ve terör gibi ağır suç işleyenlerin vatandaşlık başvuruları reddedilecek veya vatandaşlıktan çıkartılmalarına sebep olabilecek.

Belçika vatandaşlığına geçişteki bir diğer yol olan Parlamento'nun Vatandaşlık Komisyonu'ndan geçme prosedürü de ağırlaştırıldı. Adayların bilim, spor veya sosyokültürel alanlarda sıra dışı başarılar elde ettiklerini ispat etmeleri, Belçika'nın uluslararası imajına katkı sağladıklarını ortaya koymaları gerekiyor.

2000 yılından bu yana yürürlükte olan ve 'Hızlı Belçika vatandaşlığı Kanunu' olarak bilinen ve Belçika vatandaşlığına geçiş yapmak isteyen yabancılara ciddi kolaylık sağlayan eski kanundan bugüne kadar yaklaşık 600 bin kişinin yararlandığı belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belçika'da vatandaşlık yasası yürürlüğe girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN