Yeni yıl meydanı

Avustralya'dan ABD'ye, Rusya'dan Brezilya'ya kadar milyonlarca insan yeni yılı meydanlarda karşıladı. Kriz ve savaşlarla bunalan dünya her şeye rağmen "umut" dedi

Giriş Tarihi: 2.1.2013

Ekonomik krizler, doğal afetler, iç savaşlar, devrilen hükümetler ve 2012'ye dair hatırlamak istemeyeceğimiz tüm kötülükler geride kaldı. Dünyanın dört bir yanında yeni yıl heyecanı yine zirvede yaşandı. 2013'e ilk "merhaba" Pasifik Okyanusu'nda bulunan ada ülkesi Kiribati'da dendi. Kiribati, Türkiye saati ile (TSİ) 12.00'de yeni yılı karşıladı. Yeni Zelanda'nın Auckland kentinde ise TSİ ile 13.00'te ilk büyük kutlama yapıldı. 2012'ye son vedalar ise TSİ ile dün öğle saatlerinde oldu. Amerikan Samoası, Pago Pago ve Alofi'nin de olduğu ada ülkeleri TSİ ile 13.00'te başlayan etkinliklerle 2012'yi geride bıraktı. İşte dünyanın dört bir yanından yeni yıl manzaraları:
SURİYE: Suriye İnsan Hakları Örgütü'ne göre yeni yıl gecesinde ülkenin çeşitli kentlerinde 107 kişi daha öldü. Ülkelerindeki olaylar nedeniyle sığındıkları Türkiye'de, kendileri için hazırlanan konteynır ve çadır kentlerde kalan Suriyeliler, yeni yıla hüzünlü ancak umutla "merhaba" dedi.
ABD: New York kentinde yeni yılın ilk dakikalarını Times Meydanı'nda karşılamak isteyen yaklaşık 1 milyon kişi, dondurucu soğuğa rağmen meydanı doldurdu. Taylor Swift, Carly Rae Jepsen ve Neon Trees gibi müzisyenler ve gruplar Times Meydanı'nın ortasına kurulan platformda kalabalığı coşturdu. Saatler 00.00'ı gösterdiğinde 100 yıldan fazla süredir devam eden "kristal küre" seramonisi gerçekleştirildi.
FRANSA: Paris'te binlerce kişi, yılbaşı kutlamaları için araç trafiğine kapatılan ünlü Champs- Elysees Bulvarı'na akın etti. Turistlerin de 2013'ün ilk dakikalarını geçirmek için tercih ettiği bulvar üzerinde bazı mağaza sahiplerinin, hırsızlık ve yağma olaylarına karşı vitrinlerini tahta perdelerle kapattığı görüldü. Paris Belediyesi'nin aldığı ekonomik tedbirler kapsamında bu yıl havai fişek gösterisi düzenlenmedi.
HİNDİSTAN: Başkent Yeni Delhi'de, 16 Aralık'ta otobüste toplu tecavüze uğradıktan sonra hayatını kaybeden üniversite öğrencisi genç kadının yasına saygı amacıyla yeni yıl kutlamaları iptal edildi.
BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ: Her yıl şatafatlı yeni yıl kutlamalarına ev sahipliği yapan Dubai'de 2013'de tüm cömertliği ile karşılandı. Havai fişek, su şelaleleri ve ışık gösterileri büyük ilgi gördü. Dünyanın en yüksek binası olan Burj Halif üzerinden fırlatılan havai fişekler izleyenleri şaşkına çevirdi. Etkinliğe katılanlar için hazırlanan 210 metrelik dev ekran da gecenin dikkat çeken ayrıntılarından oldu.
ENDONEZYA: Dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusunun bulunduğu ülkenin başkenti Jakarta'da, içinde 16 sahnenin olduğu 7 kilometrelik sokak partisi eşliğinde 2013 karşılandı.
İNGİLTERE: Başkent Londra'daki ünlü Thames Nehri çevresine toplanan 250 binden fazla kişi, 11 dakikalık muhteşem havai fişek gösterisi ile eğlendi.
ÇİN: Şanghay kentinde yeni yıl kutlamaları çerçevesinde tarihi binalar 4D teknoloji ile ışıklandırıldı.
MYANMAR: Arakanlı Müslümanlara karşı uygulanan zulüme karşı son zamanlarda attıkları demokratikleşme çabaları ile gündemden düşmeyen Myanmar'da, ilk kez kamuya açık alanda toplu yeni yıl kutlamaları yapıldı.
FİLİPİNLER: Başkent Manila'da 4 yaşında bir çocuk, rastgele sıkılan bir silahtan çıkan kurşun yüzünden hayatını kaybetti. Havai fişek gösterileri nedeniyle ise 400 kişi yaralandı.
HONG KONG: Çin'e bağlı özel yönetim bölgesi Hong Kong'ta şimdiye kadar ki en pahalı yeni yıl havai fişek gösterisi düzenlendi. Gökyüzünde renk çümbüşü oluşturan havai fişekler için 1.6 milyon dolar harcandı.
BREZİLYA: Rio de Janeiro'nun ünlü Copacabana plajında toplanan 2 milyon kişi, ateş yakıp denize girerek yeni yıla "merhaba" dedi.
YUNANİSTAN: İkinci Dünya Savaşı'nda bu yana en büyük ekonomik krizini yaşayan Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlenen kutlamalarda, halk biraz da olsa krizi unutup yeni yılı karşıladı. Papa 16. Benedict, Vatikan'da yaptığı yeni yıl hitabında "kapitalizmi" tenkit ederek "dünya barışını tehlikeye attığını" savundu, barışseverleri methetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni yıl meydanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN