Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arjantİn'e kaçmış

FBI belgelerine dayanarak hazırlanan yeni bir belgeselde Nazi lideri Hitler'in intihar etmediği ve Arjantin'de lüks bir otelde senelerce kaldığı öne sürüldü. İddiaya göre Hitler, 1960'ların ortasına kadar yaşadı ve 2 kız çocuğu oldu

Giriş Tarihi: 3.1.2013
Nazi Lideri Adolf Hitler'in 1945'te sığınağında intihar etmediği, savaş sonunda gizli şekilde Arjantin'e kaçarak 1960'lı yılların ortasına kadar iki kızı ile burada beraber yaşadığı iddia edildi. Bu ilginç iddia, Nazi Almanyası'nın lideri Adolf Hitler'in ölümüyle ilgili yapılan yeni bir belgeselde ortaya atıldı. Yapımcı ve Yönetmen Noam Shalev ve Araştırmacı Pablo Weschler, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI'nın açıklanan gizli belgeleri ile İtalyan gazeteci Patrick Burnside'ın yazdığı "Hitler'in kaçışı" kitabından yola çıkarak bir belgesel hazırladı.

EVA BRAUN DA YANINDA

Bu yıl yayımlanacağı açıklanan "Hitler Arjantin'de" belgeselinde, Adolf Hitler'in başkent Berlin'deki sığınağında karısı Eva Braun ve köpeğiyle birlikte intihar etmediği, tam aksine pek çok Nazi ka��ağı gibi Arjantin'de saklandığı öne sürüldü. İkinci Dünya Savaşı sırasında, FBI'nın Hitler'in Arjantin'e kaçması ihtimali için özel bir ekip kurarak ciddi şekilde araştırdığı de belgeselde belirtildi. Belgeselde ayrıca Rus yetkililerin olay yeri incelemesi için kimseye izin vermediği öne sürüldü. Bu nedenle İngiliz tarihçi Hugh Trever-Rpoper'ın Hitler'in ölümü hakkındaki araştırmasının da profesyonel olmadığı kaydedildi. Ayrıca sığınaktan elde edilen kafatasına 2009'da yapılan DNA testlerinin kalıntıların 40 yaşlarındaki bir kadına ait olduğunu ortaya çıkardığı da belgeseldeki çarpıcı iddialar arasında. Belgeselde Hitler'in intiharından saatler önce evlendiği Eva Braun ile Arjantin'e kaçarak Cordoba kentine bağlı La Falda kasabasında bulunan Eden Oteli'ne gitti ifade edildi. Şimdi yıkıntı olan o dönemin lüks otelinde bir süre kalan Hitler'in daha sonra kırsala yerleştiği ve 1960'lı yılların ortasına kadar yaşadığı kaydedildi. İddiaya dayanak olaraksa otel sahipleri Ida ve Walter Eichhorns çiftinin Nazilere verdiği açık destek gösterildi. Otel sahiplerinin partiye parasal yardımda da bulunduğu Hitler'in ise Arjantin'in ilk Mercedes Benz'ini çifte hediye ettiği kaydedildi. Belgeselde eski otel çalışanlarının da Alman diktatörü gördüğü ileri sürüldü.

'İNTİHAR İNANDIRICI DEĞİL'
"Gerçeği asla bilemeyeceğiz" diyen yapımcı ve yönetmen Noam Shalev, "Fakat Hitler'in nerede olduğuna dair başka teori geliştirmek için yeterli delil var" diye konuştu. Araştırmacı Pablo Weschler ise Hitler'in sığınakta intihar ettiğine dair Rus hikâyesine kimsenin inanmadığını belirtti. Weschler, 1945'te bile gazetelerin Hitler'in nerede olduğunu soran başlıklarla dolu olduğunu anlattı. Daha önce İngiliz yazarlar Gerard Williams ve Simon Dunstan da 5 yıllık çalışma sonucunda Hitler ve Braun'un Arjantin'e kaçtığı ve burada 17 yıl yaşadıklarını belirtmişlerdi. Adolf Hitler'in diğer muhtemel kaçış güzergahları arasında daha önce, İsviçre, İskandinav ülkeleri de sayılmış, hatta kendisini gördüğünü iddia eden onlarca kişi istihsarat servislerine ihbarda bulunmuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arjantİn'e kaçmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN