Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sadr Sünnilerle namaz kıldı

Giriş Tarihi: 4.1.2013 16:35

Irak'ın önde gelen Şii liderlerinden Mukteda Sadr, başkent Bağdat'taki Abdülkadir Geylani Camisi'nde Sünnilerle birlikte Cuma namazı kıldı.

Gün içinde, 2010 yılında kanlı bir saldırıya maruz kalan bir kiliseyi de ziyaret eden Sadr, ardından sıkı güvenlik önlemleri altında Abdülkadir Geylani Camisi'ne gelerek, Sünnilerle beraber Cuma namazı kıldı. Abdülkadir Geylani Camisi Bağdat'ta Sünnilere ait en önemli ibadet mekanları arasında kabul ediliyor.

Sadr, Irak'ta Maliki hükümetinin politikalarına karşı devam eden gösterilere açık destek veriyor.

MALİKİ'YE İSTİFA ÇAĞRISI

Irak'ta El-Enbar eyaletine bağlı Felluce kentinde Cuma namazından sonra hükümet karşıtı gösterilerde yüz binlerce gösterici Başbakan Maliki'ye istifa çağrısında bulundu.

Cuma namazı için toplanan yüz binlerce kişi Irak-Ürdün yolunu trafiğe kapatarak, burada namaz kıldı. İmam-Hatip Şeyh Ahmed Muhammed Matar, Cuma hutbesinde şunları söyledi:

''Bugün zulme yeter demek için dışarı çıktık, zalime 'ey zalim!' demek için dışarı çıktık. Bu gösterilerin devam etmesini istiyoruz. Sayın Mukteda Sadr'a bize destek olduğundan dolayı da buradan kendilerine teşekkür ediyoruz. Burada toplanan 100 binlerce namaz kılanlara bakınız. Bunlar balon mudurlar, bu sözden dolayı bile olsa, istifa etmen lazım.''

Güneydeki vatandaşların, Maliki'nin zulmüne ve ülkede bulunan sıkıntılara karşı susmamaları gerektiğini belirten İmam-Hatip Şeyh Matar, ''Irak ordusu, 2 gün sonra senin kuruluş yıl dönümünü kutlayacağız. Milliyetine ve görevine bağlı kal. Maalesef bazı Irak ordusundan olanlar, ABD askerleri gibi davranıyorlar'' dedi.

Cuma namazından sonra Maliki'yi protesto ederek istifa çağrısında bulunan grup, Arap birliği, İslam birliği ve Birleşmiş Milletler(BM)'in ülkede şiddetin durdurulması için acilen müdahale etmesini isteyerek, ''Gösterilerimiz barışçıldır'', ''Gösterilerimiz mezhep temelli veya politik değildir'' sloganları attı.

Irak'ta 23 Aralık'tan bu yana halk, bir çok kentte hükümetin uygulamalarını protesto ediyor. Göstericiler, tutukluların serbest bırakılmasını, terör kanununun değiştirilmesini, resmi dairelerde Sünni-Şii ayrımına son verilmesini, mahkemelerin haksız tutuklamalar yapmamasını talep ediyor.

Irak'ın etkili Şii liderlerinden Mukteda Sadr da yaptığı açıklamada, Maliki hükümetine sert eleştiriler yönelterek, göstericilere destek mesajları vermişti.


MUSUL'DA DA GÖSTERİ DÜZENLENDİ

Irak'ın Musul kentinde Cuma namazından sonra on binlerce kişi, ''Direniş Cuması'' adıyla gösteri düzenledi.

Hürriyet Meydanı'nda Cuma namazından sonra bir araya gelen on binlerce gösterici, Maliki'yi istifaya çağırdı. Grup, ''Halk rejimi çökertmek istiyor'', ''Bizim sonsuza kadar liderimiz hazreti Muhammed'dir'', ''Allah'tan başka Allah yok'', ''Şehit Allah'ın sevgili kuludur'', ''Zulme hayır'' sloganları attı. Grup, ellerindeki Kur'an-ı Kerim'leri göstererek tek yol haritasının Kur'an-ı Kerim olduğunu , ''Kur'an-ı Kerim'de zulüm yok işkence yok'' yazan dövizler taşıdı.

Gösteride, ''Kadın ve erkek tutukluların serbest bırakılmasını istiyoruz'' yazılı büyük bir pankart açıldı. Irak'ta 23 Aralık'tan bu yana halk, bir çok kentte hükümetin uygulamalarını protesto ediyor. Göstericiler, tutukluların serbest bırakılmasını, terör kanununun değiştirilmesini, resmi dairelerde Sünni-Şii ayrımına son verilmesini, mahkemelerin haksız tutuklamalar yapmamasını talep ediyor.

Irak'ın etkili Şii liderlerinden Mukteda Sadr da yaptığı açıklamada, Maliki hükümetine sert eleştiriler yönelterek, göstericilere destek mesajları vermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sadr Sünnilerle namaz kıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN