Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gerard'ın seçimi

Vergi yasasına kızıp Belçika vatandaşlığı için başvuru yapan, önceki gün de Rusya'dan davet alan ünlü Fransız aktör, 3 ülkede birden alay konusu oldu

Giriş Tarihi: 5.1.2013
Fransa'nın Sosyalist Cumhurbaşkanı François Hollande'ın zenginlerden alınan vergileri yüzde 75 artırma kararı üzerine vatandaşlıktan çıkma kararı alan aktör Gerard Depardieu, 3 ülkede birden günün konusu. Fransa pasaportunu teslim ettikten sonra Belçika'ya vatandaşlık başvurusu yapan ve önceki gün ise sürpriz bir şekilde Rusya'dan davet alan Depardieu'nün, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e gönderdiği teşekkür mektubunda "İnsanlarınızı, tarihinizi ve yazarlarınızı seviyorum. Babam zamanında komünistti, Moskova Radyosu dinlerdi. Bu benim de kültürüm" dediği belirtildi. Depardieu'nün Rus lideri "efendim" demesi ve "Rusya gerçek bir demokrasi" ifadelerini kullanması ise tepkilerin yoğunlaştığı nokta. Muhalif Rus yazar Eduard Limonov, "Depardieu Danton filminde ülkesini özgürleştirmek isteyen bir kahramanı canlandırıyordu. Şimdi ise Rusya'nın özgürleştirmek için geliyor galiba" diye ortaya koydu. Muhalifler hem sosyal medyada hem de yayımladıkları bildirilerde "Gerard Depardieu, daha çocukluğunda bile olmayan Rusya demokrasisini hemen kocaman yaptı" diyerek tepki gösterdi.

BELÇİKA: ARTIK KARAR VERSİN

Fransa basını ise Gerard Depardieu'ya "savaş" açmış durumda. Le Monde yayımladığı karikatürle, oyuncuya tepkisini gösterirken Gerard Depardieu'nün eski Sovyet cumhuriyeti ülkeleri ile tartışmalı ilişkilerini okuyuculara hatırlatılıyor. Örneğin L'Express dergisi, Depardieu'nün Rusya dışında Çeçenistan veya Özbekistan'a da gidebileceğini yazdı. Depardieu tartışmaları Belçika'da da devam ediyor. Belçika Vatandaşlık Komisyonunun Başkanı Georges Dallemagne "Biz insan toplamıyoruz" dedi ve ünlü oyuncunun Rusya ve Belçika arasında seçim yapması gerektiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gerard'ın seçimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN