Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak, Maliki'ye karşı

Giriş Tarihi: 5.1.2013

Irak'ta Sünni politikacılara karşı başlatılan soruşturmalar ve Kürtlerle yaşanan çatışmanın ardından ülke genelinde Başbakan karşıtı gösteriler yapıldı. Şiiler de Maliki'yi istifaya çağırdı

Irak'ta Başbakan Nuri El Maliki'nin devlet gücünü elinde toplayarak otoritesini artırmasının ardından başlayan tepkiler artarak devam ediyor. Önce kendi kurduğu Dicle Gücü'nün Peşmergelerle çatışmasının ardından Bölgesel Kürt Yönetimi'ni kaybeden Maliki, Sünni politikacıların terör suçlaması ile görevlerinden alınmasının ardından daha fazla tepki topladı. Ülkede Başbakan Maliki karşıtı yapılan gösterilere son olarak Şiiler de destek verdi. Iraklılar önceki gün gösterileri "güç kullanarak" dağıtacağını söyleyen Maliki'nin tehdidine karşın meydanları doldurdu. Başta Kerkük olmak üzere Bağdat, Ramadi, Felluce ve Musul gibi kentlerde Cuma namazı sonrası toplanan halk, Maliki aleyhine gösteri yaptı. "Direniş Cuması" adı verilen protestolarda Kerkük'teki Hürriyet Meydanı'nda toplanan on binlerce gösterici, Maliki'yi istifaya çağırdı. Grup, "Halk rejimi çökertmek istiyor", "Bizim liderimiz Hazreti Muhammed'dir", "Allah'tan başka Allah yok" ve "Zulme hayır" sloganları attı. Ellerinde Kur'an-ı Kerim taşıyan kalabalık "Kur'an-ı Kerim'de zulüm yok, işkence yok" yazan dövizler taşıdı. Barışçıl gösteriler Musul'da şiddet olaylarına dönüştü. Irak ordusuna bağlı güçler Brifkani ve Kalender camilerinin imamları ile çok sayıda protestocuyu darp etti. Askerin müdahalesine karşın dağılmayan grup daha fazla tepki gösterdi. Ülkede 23 Aralık'tan bu yana halk, hükümetin uygulamalarını protesto ediyor. Göstericiler, tutukluların serbest bırakılmasını, terör kanununun değiştirilmesini, resmi dairelerde SünniŞii ayrımına son verilmesini ve mahkemelerin haksız tutuklamalar yapmamasını talep ediyor.

SÜNNİ VE ŞİİLER'DEN ORTAK CUMA NAMAZI

Sünni politikacılara karşı başlatılan soruşturmalar ile bu kesimi kaybeden daha sonra Kürtlerle çatışan Maliki'ye mensubu olduğu Şii mezhebinin etkili liderlerinden Mukteda Sadr'dan da tepki geldi. Gün içinde, 2010 yılında kanlı bir saldırıya maruz kalan bir kiliseyi de ziyaret eden Sadr, Sünnilere ait en önemli ibadet mekanları arasında kabul edilen Bağdat'taki Abdülkadir Geylani Camisi'nde Sünnilerle birlikte Cuma namazı kıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak, Maliki'ye karşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN