Ege'de kıta sahanlığı krizi yeniden hortladı

Giriş Tarihi: 6.1.2013

Ekonomik krizdeki Yunanistan'ın Başbakanı Samaras, petrol ve doğalgaz aramak amacıyla Ege'deki kıta sahanlığını tescil ettirmek için tek taraflı BM'ye gitmeye hazırlanıyor

Yunanistan, ekonomik krizden sonra denizlerde petrol ve doğalgaz aramalarına hız verileceği yolundaki açıklamalarını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Yunan TO VİMA gazetesinin iddiasına göre Başbakan Andonis Samaras, bir iki hafta içinde Yunanistan'ı çevreleyen denizlerin kıta sahanlıkları dış sınırlarını belirleyen koordinatları tescil ettirmek amacıyla Birleşmiş Milletler'e (BM) tek taraflı gitmeye hazırlanıyor. Yunanistan'ın kendi denizlerinde petrol ve doğalgaz aramaları yapmak için Münhasır Ekonomik Bölgeleri (MEB) ilan etmeden önce, Türkiye gibi komşu ve Libya, Mısır, Arnavutluk gibi kıyı ülkeleriyle arasındaki deniz bölgelerinin kıta sahanlıklarının belirlenmesi gerekiyor. Ancak Ege Denizi ya da Akdeniz'deki Meyis adası nedeniyle Türkiye ile Yunanistan arasında kıta sahanlıklarının belirlenmesi için 1974'ten bu yana sürdürülen maraton görüşmelerden henüz olumlu bir sonuç alınmış değil. Gazetenin iddiasına göre, Başbakan Samaras, seçim kampanyalarında "Yunan denizlerinde MEB ilan edeceğiz" yolundaki vaatleri karşısında aşırı milliyetçi çevrelerin baskısıyla hareket ediyor.

YUNAN DIŞİŞLERİ: TEHLİKELİ

Başbakanlık bürosunun bu hazırlıkları Yunan Dışişleri Bakanlığı çevreleri tarafından "tehlikeli" bulunuyor. Türkiye'nin göstereceği olası tepkilerin iki ülke arasındaki ilişkileri gerginleştirebileceğine inanan bu çevreler, Yunanistan'ın ilk önce komşu ülkelerle uzlaşması gerektiğine dikkat çekiyor. Ancak bu yaklaşıma karşı çıkan Samaras'ın beyin takımında "Türkiye'nin Suriye ve Kürt sorunları nedeniyle Ege'de herhangi bir gerginlik yaratamayacağı inancının hâkim olduğu" öne sürülüyor. Ancak Yunanistan'ın MEB ilan etme arzusu yalnız Türkiye ile arasındaki Ege anlaşmazlıkları engeline takılmıyor. Güney komşusu Libya, batısındaki Arnavutluk ve en güney doğusundaki Mısır ile de kıta sahanlığı belirlenmesi gerekiyor ve MEB ilanı gibi konularda bu ülkelerle henüz bir anlaşma sağlanmış değil.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ege'de kıta sahanlığı krizi yeniden hortladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN