Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savaş ilanı için nefesler tutuldu

ve askerlerinin tartışmalı Keşmir bölgesindeki Kontrol Hattı çevresinde silahlı çatışmaya girdiği bildirildi.

Giriş Tarihi: 6.1.2013 10:40
ordusundan yapılan açıklamada askerlerinin, Pakistan yönetimindeki Keşmir'in Hacı Pir bölgesinde bulunan bir ordu karakoluna baskın düzenlediği, bir askerin öldüğü bir askerin de yaralandığı belirtildi.

Hindistan ordusundan yapılan açıklamada ise Pakistan'ın Hindistan'a ait askeri karakollar üzerine "kendiliğinden ateş açtığı" ifade edildi.


BİZ SADECE HAFİF SİLAHLAR KULLANDIK

Pakistan ordusundan yapılan açıklamada, iki taraf arasında çatışmanın sürdüğü, Hindistan askerlerinin "Sawan Patra isimli sınır karakoluna fiziksel olarak baskın düzenlediği" belirtildi. Açıklamada ayrıca püskürtülen Hindistan askerlerinin kaçarken silahlarını geride bıraktığı ifade edildi.

Hindistan ordu sözcüsü Albay Brijesh Pandey ise Associated Press'e yaptığı açıklamada, Pakistan askerlerinin Hindistan askeri birimlerine havan topları ve otomatik silahlarla ateş açtığını söyledi. Pandey, sivillere ait bir konutun yıkıldığını da sözlerine ekleyerek, "Biz sadece hafif silahlar kullandık. Bunun militanların geçişini sağlamayı kolaylaştırmak için bir çaba olduğuna inanıyoruz" dedi.

Hacı Pir Geçidi, Keşmir'in Pakistan kontrolündeki şehri Muzafferabad ile Hindistan kontrolündeki şehri Srinagar'ın tam ortasında bulunuyor.

Bu çatışmanın bölgenin genelini kapsayabilecek yeni bir savaş ihtimali doğurmasından endişe ediliyor. Her iki ülkenin de elinde nükleer silahlar olması endişeleri daha da alevlendiriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savaş ilanı için nefesler tutuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN