Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ermeni lobisi Hagel'e karşı

Giriş Tarihi: 7.1.2013 21:11
Savunma bakanlığı göreviyle ekibine güvendiği ve dostu olan birini katmak isteyen ABD Başkanı Barack Obama'ın amacı, hem Cumhuriyetçi Parti kökeni nedeniyle Chuck Hagel ile kabinesinde iki partinin bir arada olduğu bir görünüm yaratmak hem de Hagel'in katkılarıyla Afganistan'daki savaşı sona erdirme ve Amerikan ordusunun yeniden yapılandırılması gibi konulara odaklanmak.

Chuck Hagel, Türk-Amerikan ilişkilerinin de güçlü bir savunucusu ve Türkiye'yi iyi bilen bir isim olmasının yanında, Atatürk'e olan hayranlığıyla da tanınıyor.

Eski senatör, 2008'de Washington'da ABD Senatosu'nda düzenlenen Türk-Amerikan ilişkileri konulu bir toplantıda, Atatürk'ün 21'inci yüzyılın en değerli liderlerinden biri olduğunu ve bugünkü dünyanın şekillendirilmesinde önemli rol oynadığını belirterek, Atatürk'ün ABD'deki okullarda okutulması gerektiğini söylemişti.

Hagel, "Türk-Amerikan ilişkileri iki ülke arasındaki ilişkilerin çok ötesinde, dünya için de kritik bir ilişki. Türkiye sadece Asya ile Avrupa arasında bir geçiş yolu değil, kültürel, sosyal, ekonomik, güvenlik, ilişki köprüsü. Böyle bir rol oynayan başka bir ülke bilmiyorum. Türkiye ile ilişkilerimizi güçlendirmeliyiz. Her seferinde Ankara'ya gittiğimde Anıtkabir'i mutlaka ziyaret ederim. Atatürk bana göre, 21'inci yüzyılın en değerli liderlerinden biridir. ABD'de çocuklar bu büyük lider hakkında hiçbir şey bilmiyor; okullarda okutulmalı, tarih kitaplarında yer almalı" diye konuşmuştu.

Türk-Amerikan ilişkilerinin güçlü destekçisi olan Hagel, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları konusunda da Türkiye ile yakın çizgiye sahip.

Hagel, 2005'te Ermenistan'a yaptığı bir ziyaret sırasında, 1915 yılında olanların o dönemde kaldığını, bu konunun tarihçilere bırakılması gerektiğini belirtmişti.

Bu nedenle ABD'deki Ermeni lobisi de Hagel'in adaylığına sıcak bakmıyor.

-Obama'nın güvendiği bir isim-

Hagel, prensiplerinden taviz vermemek için gerektiğinde kendi partisiyle bile ters düşebilen kişiliği ve "aklı selim çizgisi"yle Obama'nın senatörlük yıllarından bu yana güvendiği ve kişisel dostluk ilişkileri geliştirdiği bir isim olarak biliniyor.

Hagel, Obama 2008'de henüz başkan adayı ve senatörken, ona Afganistan ve Irak'ı da kapsayan gezisinde eşlik etmişti. İkili arasındaki dostluk bağının güçlenmesinde bu gezinin önemli rol oynadığı ifade ediliyor.

Obama, Hagel'ı kabinesine katarak, hem Cumhuriyetçi Parti kökenli bir ismin yer almasıyla kabinesinde iki partinin bir arada olduğu bir görünümü yaratmanın hesabını yapıyor, hem de ikinci döneminin en önemli konuları arasında olacak olan Afganistan'daki savaşı sona erdirme ve Amerikan ordusunun yeniden yapılandırılması gibi hususlarda Hagel'in önemli katkılarda bulunacağını düşünüyor.

Hagel, bölgesel ihtilaflara küresel karşılıkların verilmesi gerektiğini savunması ve zayıf ülkeleri güçlendirmek için ekonomik ve siyasi yardımları da içeren "yumuşak güce" vurgu yapmasıyla Obama'nın beğenisini kazanmış bir isim.

Bir Demokrat Parti yetkilisi, Obama'nın Hagel'ı seçmesinin mantığını, "Chuck Hagel, madalyalı bir savaş kahramanı, (adaylığının onanması halinde) savunma bakanlığı görevini yürütecek ilk Vietnam gazisi. Irak Savaşı sırasında partisiyle ters düşme cesaretini gösterdi. Gelecekte ihtiyaç duyacağımız ordunun inşasında ve Afganistan'daki savaşın sona erdirilmesinde yardımı olabilecek biri. Hizmetleri boyunca askerlerin, gazilerin ve asker ailelerinin güçlü savunucusu oldu. Başkan, kendisini iyi tanıyor, onunla Irak ve Afganistan'a gitti, ona güveniyor ve ABD'nin gurur duyulan güçlü, iki partili dış politika geleneğini temsil ettiğine inanıyor" sözleriyle tarif etti.

-"Bir savaş kahramanını reddedemezler"-

Obama'nın dışişleri bakanlığı için en favori adayı olarak görülen ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Susan Rice'ın, Bingazi saldırısı sonrasındaki açıklamaları nedeniyle Cumhuriyetçiler'den aldığı tepkiler sonrası adaylığını geri çekmesinin ardından, yine bazı çevrelerin itiraz ettiği bir isim olan Hagel'ın da bu tepkilere kurban gidip gitmeyeceği merak konusuydu. Ama bu sefer öyle olmadı ve Obama tüm risklerine rağmen Hagel üzerinde ısrarcı oldu.

Amerikan medyasında yer alan yorumlarda, Beyaz Saray'ın Hagel'in Senato'daki onay sürecinde ciddi muhalefetle karşılaşabileceğinin hesabını yaptığı ancak nihayetinde Senato'nun gerekli onayı vereceği görüşünde olduğu belirtiliyor. Yönetim yetkilileri, "Cumhuriyetçi bir savaş kahramanı"nın savunma bakanı olmasına karşı çıkmanın Cumhuriyetçi senatörler için kolay olmayacağını ve çekincesi bulunan bazı Demokratlar'ın da Başkan'ın tercihine karşı çıkmayacağını düşünüyor.

Obama, geçtiğimiz 30 Aralık'ta NBC'ye demecinde Hagel'i "vatansever" olarak nitelemiş ve Hagel'in hem Senato'da hem de kendisine bağlı istihbarat danışma kurulu üyesi olarak olağanüstü işler çıkardığını söylemişti.

-Hagel'i bekleyen gündem-

Hagel, adaylığının onaylanması ve ABD'nin yeni Savunma Bakanı olması durumunda, masasında bulacağı en önemli konuların başında Afganistan'daki ABD askerlerinin çekilme süreci, ABD ordusunun yeniden yapılandırılması ve Pentagon'un bütçesinin geleceği, İran'ın nükleer kapasitesi gibi hususlar geliyor.

Hagel'ın, Afganistan'dan daha hızlı bir çekilme sürecini desteklemesinin kuvvetle muhtemel olduğu yorumları yapılıyor.

Pentagon bütçesinin geleceğine ilişkin kararlar ve ABD'nin ordusunun yeniden yapılandırılması sürecini yönetmek gibi konularla meşgul olacak olan Hagel, Suriye, İran, Kuzey Kore, ABD'nin Asya-Pasifik stratejisinin hayata geçirilmesi, Afrika'daki terör kaynaklı sorunlar gibi birçok meseleye odaklanmak durumunda olacak.

-Chuck Hagel kimdir?-

ABD'nin Nebraska eyaletinde 1946'da doğan Chuck Hagel, siyasi kariyeri öncesinde işadamlığı kariyerine sahip bir isim. Vietnam Savaşı'nda savaşan ve yaralanan, göğsünde hala şarapnel izlerinin parçalarını taşıyan Hagel, 1996'da Senato'ya adım atmadan önce bir telefon şirketinin eş kurucusu olarak görev yapmış ve bir yatırım bankacılığı firmasına başkanlık etmişti.

1996'dan 2009'a kadar Cumhuriyetçi Parti Nebraska senatörü olan ve Senato kariyeri boyunca önemli pozisyonlara gelen Hagel, 2009'da Senato'dan emekli oldu.

Hagel, şu anda Georgetown Üniversitesi'nde ders veriyor ve Atlantic Council adlı düşünce kuruluşunun başkanlığını yapıyor. ABD Başkanı'nın İstihbarat Danışma Kurulu'nun da eş başkanı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ermeni lobisi Hagel'e karşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN