Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esad'dan taviz yok

Haziran ayından bu yana dün ilk kez kamuoyuna seslenen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad görevden ayrılma ifadesini ağzına bile almadı. Esad'a göre, ülkede yaşananlar yabancı komplosu

Giriş Tarihi: 7.1.2013
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, başkent Şam'daki opera binasında yaklaşık 2 bin destekçisine hitaben bir konuşma yaparak, ülkenin içinde bulunduğu son durumu değerlendirdi. "Suriye'ye ihanet etmemiş olan" muhaliflerle diyaloga hazır olduğunu vurgulayan Esad, "Batı kuklası teröristler" dediği kesimlerle görüşmeyeceğini tekrarladı. Esad, sık sık alkışlarla ve "Canımızla, kanımızla sana fedayız" sloganlarıyla kesilen konuşmasında 5 maddelik bir çözüm planı da açıkladı: Yabancı ülkeler silahlı muhalefeti desteklemeyi bırakmalı, sınırdan terörist geçişi engellenmeli, muhalefetin katılacağı bir konferans düzenlenmeli, referandumla kabul edilecek ulusal sözleşmeyi uygulamak üzere milli birlik hükümeti kurulmalı ve genel af ilan edilerek geçiş dönemi başlatılmalı. Suriye'de yaşanan çatışmaları dış güçlerin kışkırttığı bir komplo olarak tanımlayan Esad, ülkesine verdikleri destek için Rusya, Çin ve İran'a özel teşekkürlerini sundu. Esad "Devrim diyorlar. Oysa muhalifler dışarıdan ithal edilen, El Kaideci ve tekfirci yapılanmalardır" dedi.

ESAD'A ÖFKE SELİ

Esad'ın diyalog çağrısı muhalifler tarafından anında reddedildi. Suriye Ulusal Koalisyonu, Esad'ı samimiyetsizlikle suçladı. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague de Esad'ın konuşmasını "ikiyüzlülükten bile öte" sözleriyle tanımladı. AB de, "Esad gitmeli" dedi.

DAVUTOĞLU: YENİ HİÇBİR ŞEY YOK
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Beşar Esad'ın sözlerinde yeni hiçbir şey olmadığını kaydederek, "Yapabilirsen, bu konuşmaları kapalı salonda değil halkın içinde yap" dedi. Esad'ın Ortadoğu'da yaşananları anlamadığını belirten Davutoğlu, "Tank ve top atışları olmasa Hama, Halep ve Humus'un bu görüntüsü ortaya çıkabilir mi? Hangi meşru yönetim kendi halkını ve şehirlerini havadan bombalamayı mazur gösterebilir? Demek ki bir odaya kapanıp kalmış. Aylardır kendisine gelen ve yaranmak için sunulan istihbarat raporlarını okumuş. Esad artık inandırıcılığını kaybetti. Bir an önce geçiş takvimini ilan etmeli" ifadelerini kullandı. Başbakan Erdoğan da yaptığı açıklamada, Suriye halkının Esad'ın yeniden aday olmasını kabul edemeyeceğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad'dan taviz yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN