Obama Atatürk hayranını bakan yapacak

Obama, bir aydır süren karşı kampanyaya rağmen Savunma Bakanlığı koltuğunu Cumhuriyetçi Chuck Hagel’a teklif etti.

Giriş Tarihi: 7.1.2013 11:32
ABD Başkanı Barack Obama'nın, Leon Panetta'nın yerine Savunma Bakanlığına eski Cumhuriyetçi senatör Chuck Hagel'i aday göstereceği belirtiliyor.

Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, üst düzey bir ABD'li yetkili, Obama'nın hem savunma bakanı hem de CIA direktörü adayını yarın açıklamayı planladığını söyledi.

Evlilik dışı ilişki yaşadığının ortaya çıkması nedeniyle geçen kasım ayında görevinden istifa eden eski CIA Direktörü David Petraeus'un yerine, Beyaz Saray Terörle Mücadele ve İç Güvenlik Danışmanı John Brennan ya da şu anda CIA direktörlüğü görevini vekaleten yürüten Michael Morell'in getirilmesinin düşünüldüğü ifade ediliyor.

Obama'nın, Savunma Bakanlığı için ise Hagel üzerinde karar kıldığı kaydedildi. Hagel'in Obama'nın yeni kabinesinde iki partililik tablosunu yansıtacağı ve Obama'nın çok güvendiği bir isim olduğu belirtiliyor.

İSRAİL LOBİSİ ELEŞTİRİYOR

İsrail yanlısı Kongre üyeleri ve Yahudi lobisi, Hagel'i özellikle, İran ve Hamas'a karşı geçmişte takındığı tavırlar nedeniyle eleştiriyor. Hagel, 2007 yılındaki bir röportajında Yahudi lobisinin Washington yönetimi üzerindeki etkisini eleştiren sözleriyle bu çevrelerin tepkisini çekmişti.

ATATÜRK HAYRANI

Bunun yanında, Hagel, Türk-Amerikan ilişkilerinin güçlü savunucularından biri.

Atatürk'e hayranlığıyla bilinen Hagel, bir konuşmasında Atatürk'ü 21. yüzyılın en değerli liderlerinden biri olarak tanımlayarak, Atatürk'ün ABD'deki okullarda öğretilmesi gerektiğini söylemişti. ABD'deki Ermeni lobisi de Hagel'in bakanlığına karşı duruyor. Çünkü, Hagel, 1915 yılı olayları konusunda Türkiye'ye yakın çizgiye sahip.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama Atatürk hayranını bakan yapacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN