Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrail karşıtı bakan

Giriş Tarihi: 8.1.2013

Obama, Panetta'dan boşalacak Savunma Bakanlığı'na Yahudi lobisi karşıtı ve Atatürk hayranı eski Cumhuriyetçi Senatör Chuck Hagel'ı resmen aday gösterdi. Hagel'ın adaylığı Ermeni lobisini de hayal kırıklığına uğrattı

BABD Başkanı Obama, savunma bakanlığına eski Cumhuriyetçi senatör Chuck Hagel'i, CIA başkanlığına da Beyaz Saray Terörle Mücadele ve İç Güvenlik Danışmanı John Brennan'ı resmen aday gösterdi. Obama, Beyaz Saray'daki basın toplantısına, Hagel ve Brenan'la birlikte çıktı. Hagel'in gönüllü olarak askerlik yapan ve Vietnam'da savaşan ilk savunma bakanı olacağını kaydeden Obama, "Hagel, Washington'da ihtiyaç duyulan iki partili bir geleneği temsil ediyor. Senato'da Chuck'ın cesaretine, muhakeme gücüne ve hatta popüler olmamasına ve yaygın inanışa meydan okumasına rağmen,düşüncelerini söylemesine hayranlık duydum. Bu kesinlikle ulusal güvenlik ekibimde istediğim bir özellik" dedi. Obama, CIA başkanlığına resmen aday gösterdiği Brennan'ı da ülkenin en yetenekli ve saygı duyulan istihbarat liderlerinden biri olduğunu dile getirdi. Ancak Vietnam Savaşı gazisi madalyalı Hagel daha önce Yahudi lobileri aleyhine yaptığı açıklamalar nedeniyle Cumhuriyetçi senatörler tarafından eleştirildi.

TÜRKİYE DOSTU

Savunma Bakanlığı'na aday gösterilen Hagel, ABD'de yapılan Cumhuriyet'in 85'inci yıldönümü törenlerinde Atatürk'e hayranlığını belirterek, "Atatürk okullarda okutulmalı ve tarih kitaplarının bir parçası olmalı" demişti. 1915 olaylarında da Türkiye'ye yakın bir çizgi izleyen Hagel ile Dışişleri Bakanı olacak John Kerry Ankara'nın Washington ile ilişkilerini de olumlu yönde etkileyecek. Adaylığı oylanacak olan Hagel'in kendi partisinden eleştiri gelse de Demokratların çoğunluk olduğu Senato'dan onay alarak koltuğu devralacağı belirtiliyor.

CIA BAŞKANLIĞINA İŞKENCECİ ADAY
Evlilik dışı ilişki yaşadığının ortaya çıkması nedeniyle geçen kasım ayında görevinden istifa eden eski CIA Direktörü David Petraeus'un yerine Beyaz Saray Terörle Mücadele ve İç Güvenlik Danışmanı John Brennan'ın getirileceği açıklandı. CIA tarafından düzenlenen insansız hava araçları ile yapılan saldırıların arkasındaki isim olan 57 yaşındaki Brennan, eski Başkan Bush döneminde suyla boğma gibi işkencelerle de ilişkilendirildi. Brennan, El Kaide Lideri Usame Bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonda eşini insan kalkanı yaptığını duyurmuş, ancak daha sonra Beyaz Saray tarafından yalanlanmıştı.

CLİNTON İŞBAŞINDA
Kafasında oluşan kan pıhtısı nedeniyle kaldırıldığı hastaneden taburcu edilen ABD Dışişleri Bakanı Clinton, görevine başladı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail karşıtı bakan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN