Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Talabani tıbben öldü" iddiası doğru çıktı

Giriş Tarihi: 8.1.2013 15:23
Cumartesi günü Fransız gazetesi 3 haftadır Almanya'da tedavi altında tutulan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin klinik olarak yaşamadığı yönünde bir haber yaptı. Bu son bir ayda Talabani'nin öldüğü yönündeki ikinci iddiaydı. Gün içerisinde Talabani'nin basın danışmanı, öldü iddiasını yalanladı, "Cumhurbaşkanının sağlık durumu her geçen gün iyiye gidiyor" dedi.

Çıkan haberlerin ardından Iraklı üst düzey bir kaynak Talabani'nin tıbben öldüğü iddiasını doğruladı. Fransız gazetesinin haberinin doğru olduğunun altını çizen Iraklı yetkili, Talabani'nin neredeyse tüm organlarının iflas ettiğini söyledi.

TALABANİ NEDEN ÖNEMLİ?
Irak'ta Talabani devri kapandı gibi. Hastaneden iyi haberler gelmiyor üstelik Talabani 79 yaşında. İyileşse bile Cumhurbaşkanlığı görevini ifa etmesi güç bir ihtimal. Bu durum bir yıldır siyasi çalkantıların içindeki Irak için hiç de iç açıcı değil. Çünkü Talabani, Irak'taki siyasi krizin çatışmaya dönüşmesinin önündeki el freni gibiydi. Her ne kadar hedefteki isim olan Başbakan Maliki'yi görevden almasa da, her ne kadar Amerika'nın bir numaralı adamı olarak bilinse de, Talabani Irak siyaseti için çok önemli bir liderdi. Onun yokluğunda Irak'ı karanlık günler bekliyor.

Siyasi krizin tarafları, Şii iktidar Nuri Maliki ile Sünniler ve Kürtler. Tabi Sünnilerle Kürtlere, Maliki'nin devrilmesi konusunda destek veren Şiiler de var. Sadr Hareketinin lideri Mukteda Sadr, bu krizde Sünnilerin safında.

MALİKİ NEDEN SUÇLANIYOR?
Peki Maliki neyle suçlanıyor? Öncelikle bilinmesi gereken Irak'ta iktidar paylaşımı diye bir kural var. Yani ne sadece Şiiler ne de sadece Sünniler iktidarı tek başına yönetme lüksüne sahip değiller. Başbakan Şii, yardımcıları Sünni; Cumhurbaşkanı Kürt, yardımcıları Sünni gibi.

Bu denklem, Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi'nin Maliki tarafından idam cezasına çarptırılmasıyla bozuldu. Kürtler sıranın kendilerine geleceğini bildikleri için Sünnilerle aynı safta buluşarak Maliki'ye tepkilerini gösterdi.

İktidar paylaşımını reddeden politikasının yanı sıra kuzeydeki petrol bölgeleri ve tartışmalı Kerkük konusunda da Maliki, Kürtleri karşısında buldu.

MEZHEP SAVAŞI AN MESELESİ
Talabani bu krizi yöneten isimdi. Şimdi ise Talabani yok. Bu durumda peş peşe felaket senaryoları yazıldı. En başında da Irak'ta mezhep çatışmalarının başlayacağı yönündeki ihtimal vardı.

Sünnilerin Ramadi'de başlattıkları ayaklanma devam ediyor. Kendilerini yatıştırmaya gelen Sünni Başbakan Yardımcısı Salih Mutlak'ı bile kovaladılar.

IRAK SURİYE'DEN BETER OLUR
Maliki ise önce dış güçleri suçladı ardından "ayaklanmayı silahla bastırırım" uyarısı yaptı. Irak Şii-Sünni çatışmalarına yabancı değil. 2006 yılında Basra-Bağdat arasında kanlı çatışmalar meydana gelmişti. Şu anki durum ise 5 yıl öncekiden daha beter. Iraklı yetkililere göre her an 2006'dakinden çok daha şiddetli bir mezhep savaşı patlak verebilir.

Maliki'yi Şii olmayan siyasetçileri tasfiye etmekle suçlayan yardımcıları bile var. Uyarılar arka arkaya hemen hemen her gün yapılıyor. Ancak geri adım yok. En son açıklama Sünni Başbakan Yardımcısı Salih Mutlak'tan geldi. Mutlak, "Maliki geri adım atmazsa, Irak Suriye'den beter olur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Talabani tıbben öldü" iddiası doğru çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN