Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eski ajanla ilgili İran şüphesi

ABD, eski FBI ajanı Robert Levinson'ın fotoğrafları ve videosunun arkasında İran hükümetinin olduğunu düşünüyor.

Giriş Tarihi: 9.1.2013 11:07 Güncelleme Tarihi: 9.1.2013 11:07
Amerikalı istihbarat yetkilileri, Associated Press'e yaptıkları açıklamada, istihbarat servisinin, ailesine isimsiz e-postayla gönderilen, Levinson'un 5 fotoğrafı ve 54 saniyelik videosunun arkasında İran'ın bulunduğundan neredeyse emin olduğunu söyledi.

Yetkililer, fotoğraflarla videonun gönderilmesi için kullanılan yöntemin çok iyi olmasının, arkasında profesyonel casusların olduğuna işaret ettiğini belirtti.

Afganistan'daki Amerikalı ajanların, fotoğrafların gönderilmesi için kullanılan cep telefonunun izini sürmeyi başardığı ancak telefonun sahibinin fotoğraflarla ilgisi olmadığının tespit edildiği vurgulandı.

Aynı şekilde rehin videosunun 2010 yılında Pakistan'daki bir internet kafeden gönderildiği, gönderenin, yine kimliğine ilişkin ardında ipucu bırakmadığı ve sözkonusu e-posta adresini bir daha hiç kullanmadığı kaydedildi.

Amerikalı istihbarat yetkilileri bu nedenle fotoğraflar ve videonun arkasında her kim varsa amatör olmadığı sonucuna vardı.Bu da soruşturmacıları, hiç hata yapmamaları nedeniyle işin arkasında İran İstihbarat ve Güvenlik Bakanlığı gibi profesyonel bir istihbat servisinin olması gerektiği sonucuna götürdü.

İran hükümeti, eski FBI ajanı Robert Levinson'ın 2007 yılında İran'ın Kiş Adası'nda kaybolması, fotoğrafları ve video görüntüsü konusunda bilgisi olduğu yönündeki iddiaları defalarca reddetmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, 2011 yılı Mart ayında Levinson'ın, Güney Asya'da bir yerlerde tutulduğunu açıklaması, eski FBI ajanının, Afganistan veya Pakistan gibi bir yerde terörist bir örgüt ya da suç örgütünün elinde olabileceğini akla getirmişti.

Açıklama aynı zamanda İran'a bir iyi niyet jesti olarak algılanmıştı. ABD bunun, Tahran yönetimini Levinson'ın ABD'ye getirilmesine yardımcı olmaya teşvik edeceğini umuyordu.

FBI Sözcüsü Jacqueline Maguire, Levinson'ın kaybolmasının 6. yıl dönümüne yaklaşılırken, FBI'ın, eski ajanı güvenli bir şekilde evine, ailesine kavuşturma sözüne bağlı olduğunu söyledi.

Kocası İran'da kaybolduğundan hala bu ülkede tutulduğuna inandığını dile getiren Levinson'ın eşi Christine, görüştüğü ABD Başkanı Barack Obama ve CIA başkanı adayı John Brennan'ın, eski FBI ajanının serbest kalması için her şeyi yapma sözü verdiklerini belirtti.

Christine Levinson, ABD yönetiminin, eski FBI ajanının serbest bırakılması için İran'a yeterince baskı uygulamadığını düşünüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eski ajanla ilgili İran şüphesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN