Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"İlk defa Afganistan'dan çekilebiliriz"

Beyaz Saray yetkilileri, ilk defa o ülkedeki tüm ABD askerlerini çekebileceklerini ifade etti.

Giriş Tarihi: 9.1.2013 09:37 Güncelleme Tarihi: 9.1.2013 09:55
Uzun süredir Afganistan'da bulunan askeri varlığını azaltacakları yönünde açıklamalar yapan Beyaz Saray yetkilileri, ilk defa ülkedeki tüm ABD askerlerini çekebileceklerini ifade etti. Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin ABD'ye geldiği bir sırada yapılan açıklamaya göre ABD, NATO askeri misyonunun sona ereceği 2014 yılından sonra tüm askerlerini ülkeden çekebilir.

Yetkililer önceki açıklamalarında 66 bin olan asker sayısını 2014'ten sonra 10 binin altında düşürebileceklerini ifade etmişlerdi. Uzmanlar ise Afganistan'da 'Sıfır Asker Opsiyonu'nun da hükümetin gündeminde olduğunu iddia ediyordu. Bu konuda ilk resmi açıklama Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes'tan geldi. Afganistan'daki asıl amaçlarının bulundurulan asker sayısı olmadığını ifade eden Rhodes, ülkedeki tüm ABD askerlerinin çekilmesinin de seçeneklerden biri olduğunu söyledi.

Obama'nın Afganistan'da iki sonuca odaklandığını belirten Rhodes, bunların Afganistan'ın El Kaide için güvenli bir sığınak olmaktan çıkarılması ve Afganistan silahlı kuvvetlerinin hükümetin istikrarını temin edebilecek yeterlilikte olmasının sağlanması olduğunu söyledi. Rhodes, "Hiçbir seçeneği göz ardı etmiyoruz. Bizim bu konuda rehberimiz Afganistan'da bulundurulacak asker sayısı değil Başkan Obama'nın ülkedeki amacıdır." şeklinde konuştu.

Cuma günü Beyaz Saray'da Karzai ile bir araya gelmesi beklenen Obama'nın görüşme sonrası konu hakkında daha detaylı açıklamada bulunması bekleniyor. Öte yandan Savunma Bakanı Leon Panetta daha önce yaptığı konuşmada, El Kaide'nin ülkede halen etkin olmasından dolayı ABD'nin 2014'ten sonra da Afganistan'da asker bulundurmaya ihtiyacı olduğunu söylemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"İlk defa Afganistan'dan çekilebiliriz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN