Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rejimin kare ası belli oldu

Giriş Tarihi: 9.1.2013

ABD'nin Irak'ta en çok arananları iskambil kâğıtlarına basarak uyguladığı yöntemi, Suriye için de planladığı ortaya çıktı. Kare asın ilk iki ismi ise Başkan Esad ve kardeşi Mahir oldu

İngiltere'de yayımlanan Şark El Avsat gazetesi, ABD'nin Irak'ta Baas Partisi liderleri için iskambil kâğıtları ile uyguladığı yöntemi, Suriye'de de hayata geçirmeyi planladığını öne sürdü. ABD Dışişleri Bakanlığı'na yakın kaynaklara dayandırılan haberde, en çok aranan 100 kişilik liste yapılması düşünüldüğü belirtildi. Yakın gelecekte açıklanacağı belirtilen kartlar ile hedeflenen isimlere işbirliği yapmaları halinde kısmi af uygulanacağı belirtilerek, amacın, yakın adamların rejimden ayrılmasını sağlamak olduğu kaydedildi. Planın Güney Afrika'da kurulan hakikat ve uzlaşma komisyonuna benzediği, Kuzey İrlanda, Ruanda ve başka ülkelerde de uygulandığı ifade edildi. Plan ile rejime destek veren ancak eli kana bulaşmamış Nusayrilere yaşam güvencesi verileceği bildirildi. Ayrıca rejimin düşmesi durumunda öldürüleceği korkusu ile Devlet başkanı Beşar Esad'a destek verenlerin korkularının da giderilmesi amaçlandı.

ESAD MAÇA AS

ABD'nin hazırlayacağı kartlarda fotoğraf ile beraber kısa bir biyografik bilgi olacağı kaydedildi. Önem sırasına göre iskambil kâğıtlarından maça asa Devlet Başkanı Beşar Esad'ın, kupa asına Cumhuriyet Muhafızları Komutanı Mahir Esad'ın, sinek asına rejimin para kasası Rami Mahluf'un ve karo asına ise Özel Güvenlik Danışmanı Ali Memlük'ün yerleşeceği kaydedildi. Listenin beşinci sırasında Ulusal Güvenlik Büro Başkan Yardımcısı Abdulfettah Kudsiye, altıncı sırada ise İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim El Şaar'ın olduğu yazıldı.

KİMYASAL MESAJ
Öte yandan kasım ayında rejimin kimyasal bomba yaptığı ve sıkışması durumunda iki saat içinde kullanabileceği raporundan sonra Rusya ve ABD başta olmak üzere diğer ülkelerin işbirliğine gittiği belirtildi. Rapor sonrası Esad ve komutanlarına Türkiye ve Rusya aracılığı ile bomba yapımını durdurması mesajı verildiği kaydedildi. Daha sonra Savunma Bakanı Leon Panetta'nın "En kötü korku son buldu" açıklaması hatırlatıldı. Ülkede yaşanan iç savaş ise tüm şiddeti ile devam etti. Özgür Suriye Ordusu, rejim güçlerinden ele geçirdikleri bir helikopterle uçuş yaptıklarını açıkladı. Muhalifler helikopterle kısmen kendi kontrollerinde bulunan ülkenin kuzeyinde yarım saat süreyle deneme amaçlı uçuş yaptıklarını duyurdu. Birleşmiş Milletler (BM) ise bir milyon Suriyelinin rejimin yardımlara uyguladığı kısıtlama nedeniyle açlıkla karşı karşıya kalacağını duyurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rejimin kare ası belli oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN