Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sünni imamın arkasında namaz kılan Şiiler

Giriş Tarihi: 9.1.2013 14:27
Irak'ta mezhep savaşı fitilinin ateşlendiği bir dönemde geçen Cuma Bağdat'ta Şiiler, Sünni imamın ardında namaz kıldı. Ortadoğu'da bu bir ilk değildi. 2006'da Lübnan'da Şii-Sünni çatışmalarının alevlendiği günlerde Nasrallah'ın çağrısıyla Beyrut'ta Şiiler, Sünni imam Fethi Yeken'in ardında Cuma namazı kılmışlardı.

Irak'ta siyasi kriz, Sünni-Şii çatışmasına meydan veriyor. Şii iktidar karşıtı olan Şii Sadr Hareketi, olası bir felaketin önüne geçmek adına geçen Cuma günü Sünnilerle Şiileri tek çatıda toplama çağrısı yaptı. Mukteda Sadr, Bağdat'ta Şiilere Sünni camilerinde namaz kılmaya davet etti. Yüzlerce Şii ile beraber Bağdat'taki Abdülkadir Geylani Camine gitti, Cuma namazını Sünni imamın arkasında kıldı. "Sünniler, Şiiler ve Kürtler olarak biz hepimiz biriz ve bunu göstermeliyiz" diyen Sadr, Irak'ın bütünlüğüne vurgu yaptı.

Ses getiren bu Cuma namazı Ortadoğu'da bir ilk değildi. Benzer manzara 2006 yılında Irak'ta patlak veren Şii-Sünni çatışmalarının Lübnan'a sıçraması sırasında da yaşanmıştı. O dönemde Lübnan'daki Şii Hizbullah hareketi, Fuad Sinyora hükümetiyle zıt düşüyor, Beyrut mezhep çatışmalarına sahne oluyordu.

2010 yılında vefat eden Şii alim Muhammed Hüseyin Fadllallah'ın çağrısıyla, Hizbullah Hareketinin lideri Hasan Nasrallah, 8 Aralık 2006 Cuma günü, Beyrut'taki Şiilere, Sünni camilerinde Cuma namazı kılma çağrısında bulundu.
Beyrut'taki Şehitler Meydanı tarihi günlerinden birine sahne oldu. Binlerce Şii, Sünnilerle birlikte camilere akın etti. Şiiler, 14 Haziran 2009'da vefat eden Lübnanlı Sünni din adamı Fethi Yeken'in imamlığında Cuma namazı kıldı.

Müslüman Kardeşler ekolünün Lübnan'daki temsilcisi olan Yeken, "Her nerede olursa olsun, insanlar şunu bilsinler ki burada yaşanan mücadele hayır ile şer arasında yaşanan bir mücadeledir. Bu, sonuna kadar açıktır ve Allah'ın Adem aleyhisselamı yarattığı günden yeryüzüne salih kullar varis oluncaya dek geçerlidir. Bu; Lübnan'da, Çeçenistan'da, Irak'ta, Filistin'de ve muhtelif Amerikan ülkelerinde devam edecektir." dedi.

Irak bugün 2006'da hem Basra'da hem de Beyrut'ta yaşananların çok daha kötüsüyle karşı karşıya. Şiilerle Sünniler sadece geçen Cuma değil her Cuma namazını birlikte kılmaya her zamankinden daha fazla gayret göstermeli.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sünni imamın arkasında namaz kılan Şiiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN