Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrail ve İran yakın takipte

PKK'ya silah bıraktırmak amacıyla MİT'in İmralı ile başlattığı görüşmeler, İsrail ve İran'ı hareketlendirdi.

Giriş Tarihi: 10.1.2013 09:44 Güncelleme Tarihi: 10.1.2013 13:08
PKK'ya silah bıraktırmak amacıyla MİT'in İmralı ile başlattığı görüşmeler, İsrail ve İran'ı hareketlendirdi. Süreci yakından takip eden Tel Aviv yönetimi, PKK'ya Kuzey Irak'ta en büyük desteği veren İsrail-Kürt Dostluk Derneği Başkanı Davud Dağıstani'yi 'acil' koduyla görüşmeye çağırdı. Tahran ise Kandil'le temasa geçmek için düğmeye bastı.

Yeni Şafak Gazetesi'nde bugün yeralan habere göre, PKK'nın silah bırakmasına yönelik başlatılan MİT-Öcalan görüşmeleri, bölgesel güçleri harekete geçirdi.

MİT'in İmralı görüşmelerini başlatmasının ardından süreci Kandil ile temas için Erbil'e kaydırmaya hazırlanması nedeniyle İran ve İsrail'de rahatsızlık başgösterdi.

Bugüne kadar pek çok konuda birbirine düşmanca yaklaşan iki ülke, PKK'nın silah bırakmasını engellemek için ayrı ayrı harekete geçti. İran, Habur sürecinin yeniden işletilmesi için Erbil'de başlayacak görüşmeler öncesinde Celal Talabani'nin hakim olduğu Süleymaniye üzerinden Kandil ile temasa geçerek görüşme talebinde bulundu. İsrail ise PKK'ya Kuzey Irak'ta en büyük lojistik desteği veren isimlerden biri olan İsrail-Kürt Dostluk Derneği Başkanı Davud Dağıstani'yi Tel Aviv'e 'acil koduyla' çağırdı. İsrail'in süreci yakından takip ettiği ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın göreve geldiği günlerde yaptığı kara propagandaya benzer bir stratejiyi Türk kamuoyunu manipüle etmek için yeniden devreye sokabileceği öğrenildi.

STRATEJİ DEĞİŞİKLİĞİ

2010 yılında PKK uzantısı PJAK'ı anlaşmayla kendisine karşı bir tehdit olmaktan çıkaran İran, 'silah bırakmaya yönelik sürecin hızlanması üzerine' stratejisinde değişikliğe gitti. 2010'da PJAK'ın bitirilmesinde görüştüğü Kandil'deki PKK yöneticileriyle tekrar irtibata geçen İran, İmralı görüşmelerinin başlaması üzerine Cemil Bayık'ı İran'ın Serendeş şehrine çağırdı.

Cemil Bayık'ın gitmemesi üzerine temas konusunda ısrarını sürdüren İran, Kudüs Ordusu Komutanı Kasım Süleymani'yi Kandil ile görüşülmesi için görevlendirdi. Süleymani, Talabani'nin kontrolündeki Süleymaniye'de PKK temsilcileriyle görüşmek üzere harekete geçti. İran'ın sürece dahil olmak istediği belirtildi.

'ACİL' KODLU ÇAĞRI

İsrail ise PKK'ya Kuzey Irak'ta en büyük lojistik desteği veren isimlerden İsrail-Kürt Dostluk Derneği Başkanı Davud Dağıstani'yi Tel Aviv'e 'acil' koduyla çağırdı. İsrail'in süreci yakından takip ettiği ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın göreve geldiği günlerde yaptığı kara propagandaya benzer bir stratejiyi, Türk kamuoyunu manipüle etmek için yeniden devreye sokabileceği öğrenildi. İsrail'in bu dönemde yapacağı olumsuz propaganda için İmralı görüşmelerine yönelik bilgi toplama gayreti içinde olduğu ve bu nedenlede Dağıstani'yi Tel Aviv'e çağırdığı kaydedildi.

Yeni Şafak
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail ve İran yakın takipte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN