Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İtalyan gazetesinden flaş iddia

PKK'nın kurucularından olarak nitelendirilen Sakine Cansız'ın öldürülmesi batı basınında büyük yankı buldu.

Giriş Tarihi: 10.1.2013 15:04 Güncelleme Tarihi: 10.1.2013 15:07
Aralarında "PKK'nın kurucularından" olarak nitelendirilen Sakine Cansız'ın bulunduğu üç Kürt kadının Çarşamba günü Paris'teki Kürt Enstitüsü'nde öldürülmesi, Fransız basınında büyük yankı buldu. Fransız medyası, "İnfaz mı?" sorusuna yanıt aradığı haberlerinde polis kaynaklarına dayanarak bir infaz olduğunun sanıldığını belirtti.

LE MONDE: "İNFAZ MI?"
Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Le Monde, üç Kürt kadının başlarına sıkılan kursunlarla öldürüldüğüne dikkat çektiği haberinde "İnfaz mı?" sorusuna da yanıt ararken bir polis kaynağının "Sahne, bir infaz olduğunu düşündürüyor ama bu dramanın tam nasıl gerçekleştiğini soruşturma aydınlatacak" sözlerini kullandı.

Büyük bir olasılıkla kurbanların kapıyı katile açtıklarının sanıldığını kaydeden gazeteye göre, olay yerinde incelemelerde bulunan Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls'ın kadınların kuşkusuz infaz edildiğini belirterek "Ciddi bir olay, bu nedenle buradayım. Hiçbir biçimde kabul edilemez" dedi.

Le Monde ayrıca cinayetlerin öğrenilmesi üzerine yüzlerce Kürdün bina önünde toplanarak PKK lehinde sloganlarını attıklarına dikkat çektikten sonra "Ankara ve Abdullah Öcalan, son dönemde yapılan görüşmelerde çatışmaların durdurulması ilkesi konusunda mutabık kaldı" diye yazdı.

LE FİGARO: "CİNAYETLER, İNFAZI DÜŞÜNDÜRÜYOR"
Pari'teki cinayetlerin bir infaz düşündürdüğüne inanan Le Figaro ise, şimdiye kadar olayın nasıl olduğu konusunda pek az ayrıntının sızdığını belirtirken "Enstitünün sorumlularının Seine Saint Denis'deki Türk topluluğu ile görüş ayrılıklarının olduğu" savlarına da yer verdi.

LE PARİSİEN: "ÖNEMLİ BİR POLİS GÜCÜ HAREKETE GEÇİRİLDİ"
Le Parisien ise, "Üç Kürt Militanı, Başlarına Sıkılan Kurşunlarla Öldürüldü" başlığı ile verdiği haberde de sahnenin bir infazı aklını getirdiğini kaydetti. "Önemli polis güçler harekete geçirildi" derken soruşturmanın terörle mücadele ile görevli iki ayrı birim tarafından yürütüleceğine işaret eden gazete, "Ankara ile Abdullah Öcalan" arasında yapılan görüşmelere de vurgu yaptı.

Fransa'nın başkenti Paris'te üç Kürt kadının öldürülmesi olayı ülkede "bir şok dalgası" yarattığı belirtilirken, cinayetlerin Türkiye'de Abdullah Öcalan ile sürdürülen müzakereleri sabote etmeyi amaçladığı yorumları da yapılıyor.

Fransız Le Monde gazetesi, "Haber, bu tür siyasi cinayetlerin oldukça az rastlandığı Fransa'da bir şok dalgasını yarattı" dediği analizinde Fransız bir yargı kaynağının olay için "açık ki bir infaz" dediğini kaydetti.

Gazete "Fransız ve Türk servislerince bilinen ve gözlenen bir yerde meydana gelen bu üçlü cinayet, birkaç soruyu gündeme getiriyor" ifadesini de kullandığı analizinde şöyle devam etti:

"İlk olarak Türkiye ile PKK arasında müzakerelerin yapıldığı ve bir barış anlaşmasına yönelik bir yol haritasının çizildiği kilit bir dönemde meydana geliyor. Bu siyasi cinayet, devam eden süreci sabote etme girişimi gibi görülüyor."

ÇOK SORU VAR
Le Monde, "cinayetten kimin yararlandığının" belirlenmesi gerektiğini belirtirken de "PKK içinde bir hesaplaşma mı? Fransa'da daima aktif Türk aşırı milliyetçi ağların eseri mi?" gibi soruları sorduğu analizinde "Neden Sakine Cansız hedeflendi? Neden Paris'te?" de diye yazdı
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtalyan gazetesinden flaş iddia
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN