Suriye krizi masada

Rusya ve ABD'li bakan yardımcıları ile Suriye Özel Temsilcisi İbrahimi yarın krize çözüm bulmak için tekrar bir araya geliyor. Görüşme öncesi Müsteşar Sinirlioğlu ikna için Rusya'yı ziyaret etti

Giriş Tarihi: 10.1.2013
Suriye'de iki yıldır süren iç savaşı bitirmeye yönelik atılan diplomatik adımlar çerçevesinde Rusya ve ABD'li yetkililerin yarın Cenevre'de tekrar bir araya geleceği belirtildi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, ABD'li mevkidaşı William Burns ve Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi bir masa etrafında toplanarak krize çözüm arayacak. Görüşme öncesi Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu Rusya'ya gitti. Moskova'daki temaslarının ardından 14-16 Ocak tarihlerinde Washington'a geçecek olan Sinirlioğlu, bu ziyaretler sırasında Suriye için en hızlı geçiş formülüne tarafları ikna etmeye çalışacak.

GEÇİŞ FORMÜLLERİ MASADA

Sinirlioğlu, bu ziyaret sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye ziyareti sırasında ele alınan daha sonra iki ülke Dışişleri Bakanları'nın üzerinde çalıştığı Suriye için geçiş formüllerini masaya yatıracak. SABAH'ın edindiği bilgiye göre, Sinirlioğlu Moskova'ya mektup ya da mesaj götürmedi ancak Esad'ın geçiş sürecine engel olamayacağını burada tekrarlayacak.

CENEVRE'YE GİTMEYECEK

Sinirlioğlu'nun temaslarının hemen ardından Bogdanov, ABD'li muhatabı William Burns ile Cenevre'de BM Özel Temsilcisi Lakhdar Brahimi ile 11 Ocak'ta üçlü bir zirve gerçekleştirecek. Bu zirvenin ardından da Sinirlioğlu, Burns ile Washington'da buluşacak. Türk kaynaklar Sinirlioğlu'nun Cenevre'ye gitmeyeceğini ancak taraflarla temasların süreceğini belirtti. Bu arada İbrahimi ile görüşen- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, krize Cenevre Mutabakatı ve Esad'ın son önerileri çerçevesinde çözüm arayışlarının devam etmesini istedi.

TÜRK TUTUKLULAR TAKASLA SERBEST BIRAKILDI
Türkiye ve Katar'ın arabuluculuğuyla, Suriyeli muhaliflerin bir süredir ellerinde tuttukları 48 İran vatandaşına karşılık, Esad rejiminin elindeki 2 bin 130 sivil tutuklu dün serbest bırakıldı. Aralarında 4 Türk ve 76 kadının da bulunduğu tutuklular, Şam'da bulunan İçişleri Bakanlığı binasından otobüslerle nakledildi. Sabah saatlerinde gerçekleşen nakil işleminden sonra tutuklu bulunanlar ailelerine kavuştu. İkisi Suriye doğumlu olduğu belirtilen Türklerden birinin denizci Bayram Demir diğerinin ise eşi Suriyeli Emel Ramadan olduğu bilgisi verildi. Serbest bırakılanlar çabaları nedeniyle Türkiye ve Katar'a teşekkür etti.

50 TON ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ URANYUM KAYIP
Suriye'de bulunan kimyasal silahların yanında 50 ton zenginleştirilmiş uranyumun akıbeti endişe yarattı. Financial Times, İsrail'in 2007'de vurduğu Suriye'nin Kuzey Kore yardımı ile yaptığı nükleer santrali hatırlatarak, ülkede 50 tona yakın zenginleştirilmiş uranyumun olabileceğini yazdı. Vurulan reaktör çevresinde 2008'de yapılan incelemelerde de uranyum izine rastlandığı belirtildi. Haberde ayrıca nükleer uzmanların, reaktör inşa eden Suriye'nin elinde uranyum da olması gerektiği ifadelerine yer verildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye krizi masada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN