Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Esad olmayacak'

BM Özel Temsilcisi El İbrahimi, Suriye krizinin Cenevre Mutabakatı'na göre çözüleceğini, geçiş hükümetinde Esad'ın olmayacağını açıkladı. Türkiye ve Rusya da Cenevre üzerinde anlaştı

Giriş Tarihi: 11.1.2013
Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi, ülkede yaklaşık iki yıldan bu yana devam eden iç savaşın bitirilmesi için kurulacak geçiş hükümetinde Devlet Başkanı Beşar Esad'ın yerinin olmayacağını söyledi. Mısır'ın başkenti Kahire'de Reuters haber ajansına açıklamalarda bulunan El İbrahimi, Cenevre'de geçtiğimiz yıl üzerinde anlaşılan planın çözüm için hâlâ temel olduğunu da vurguladı. El Ahdar El İbrahimi, Esad'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada katı bir tutum ortaya koyduğunu da kaydederek, çatışmanın taraflarının kurbanları düşünerek ortak bir paydada buluşmaları gerektiğinin altını çizdi. İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye yaptığı bir diğer açıklamada ise, Esad ailesinin Suriye'yi çok uzun süre yönetmesinin insanlarda bıkkınlık oluşturduğunu vurgulayan El İbrahimi "İnsanlar, bir ailenin 40 yıllık iktidarını biraz uzun buluyorlar" şeklinde konuştu. El İbrahimi'nin bu açıklaması, muhalifler tarafından "memnuniyet verici, ancak yetersiz" olarak yorumlandı. Moskova'da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Rus yetkililerle Cenevre Mutabakatı üzerinde anlaşmaya vardı. Öte yandan, Suriye Ulusal Konseyi'nin Başkanı Muaz El Hatib, Beşar Esad'ın Türkiye ile İran'ı savaşa sokmaya çalıştığını, ama başaramadığını söyledi. Esad'ın çözüm olarak ortaya attığı 5 maddelik planı da sert bir üslupla eleştiren El Hatib, Suriye'deki krizin siyasi yönden çözümüyle ilgili bir plan hazırladıklarını, bunu yakında kamuoyuna duyuracaklarını sözlerine ekledi.

Akıl hastalarına keskin nişancı ateşi
Suriye'deki çatışmalar yoğun kış şartları ve kar yağışı nedeniyle nispeten şiddetini kaybederken, yaşanan insani dramlar ise gün geçtikçe artıyor. Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün yaptığı açıklamaya göre, Halep'te bulunan Darülaceze adlı akıl hastanesinden kaçan iki hasta keskin nişancılar tarafından vurularak öldürüldü. Hastanede haftalardır elektrik ve suyun olmadığı bildirildi. Dünkü çatışmalarda ise 20 kişi öldü.

Beyaz Saray: Sınırı açın
Beyaz Saray'ın resmi internet sitesinde, Türkiye'den Suriyeli Ermenilerin rahatça giriş yapabilmeleri için Ermenistan sınırını açması talebinde bulunan bir dilekçe yayımlandı. Dilekçe metninde Suriye'den Ermenistan'a az sayıda hava yolu şirketinin seferinin bulunduğu ve biletlerin de sınırlı sayıda satıldığı hatırlatıldı. Öte yandan, önceki gün gerçekleştirilen takas anlaşmasıyla Suriye'de serbest bırakılan 4 Türk vatandaşının gelişinin geciktiği açıklandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Esad olmayacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN