Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başpiskopos'un sözleri tartışma yarattı

Giriş Tarihi: 12.1.2013 19:25 Güncelleme Tarihi: 12.1.2013 19:27
KKTC Cumhurbaşkanlığı'nın kararıyla DipKarpaz'daki Apostolos Andreas Manastırı'nın Türkiye'nin finansmanıyla KKTC tarafından restore edilmesi kararından sonra Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos'un sözleri tartışma yarattı.

Güney Kıbrıs Rum Kesiminde yayınlanan Haravgi gazetesinin haberine göre Başpiskopos "Apostolos Andreas Manastırı'nın yıkıldığını görmeyi tercih ederim..." dedi.

II. Hrisostomos'un RİK'e yaptığı açıklamada, manastırın restorasyonu konusunda UNDP ile görüşmeler sırasında, sözde "Karpaz Metropoliti" ile birlikte UNDP temsilcisini çağırıp, kendilerine sunulan belgede Kilise'nin bağışçı değil, mal sahibi olarak anılması şartıyla işbirliğine hazır olduklarını söylediklerini anlattığına işaret eden gazete II. Hrisostomos "Böyle bir belgeyi asla kabul etmeyeceğim. Manastır'ın yıkıldığını görmeyi tercih ederim" vurgusunu yaptığına da dikkat çekti.

Alithia haberi "Apostolos Andreas: Başpiskopos Pür Ateş" başlığı altında özetlerken, Fileleftheros "Restorasyon Uzlaşıyı Yıktı... Başpiskopos Görevlerini Yapmayan 'Hainlerden' Söz Etti.... Hacidimitriu 'Kilise İşbirliği Yapsaydı (Restorasyon) Şu Anda İlerlemiş Bir Aşamada Olacaktı' Cevabını Verdi" başlık ve spotlarını attı.

Politis gazetesi; "Başpiskopos Manastır Konusunda İfşa Oldu Ancak Üstlük İstiyor... Suçlu 'Hainler'" başlığıyla aktardığı haberinde II. Hrisostomos'un, KKTC'nin manastırı Türkiye'nin parası ile tek taraflı olarak restore etme kararının öğrenilmesinden 2 gün sonra bu gelişmeyi yorumlamaya çalışırken eleştiri oklarını daha çok, iki toplumlu teknik komiteye yönelttiğini yazdı. Gazete, Kültürel Miras Teknik Komitesi'ni, "Geçen yılın şubat ayında aldığı inisiyatifle restorasyon konusunda bir çıkış yolu bulmaya çalışan ve diğer anıtlarda başarıyla gerçekleştiği gibi manastırın restorasyonunu da himayesine alan komite" şeklinde açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başpiskopos'un sözleri tartışma yarattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN