'Esad yargılansın'

50'den fazla ülkenin ortak imzasıyla BM'ye sunulan tasarı, Esad başta olmak üzere Suriye krizinde rolü bulunanların Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasını öngörüyor. Toplantı pazartesi günü yapılacak

Giriş Tarihi: 12.1.2013
İsviçre'nin girişimiyle hazırlanan ve Suriye Devlet Başkanı ile diğer yetkililerin ülkede yaşanan savaş nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sevk edilmesini öngören tasarı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon'a sunuldu. 53 üye ülkenin imzasını taşıyan tasarının 14 Ocak pazartesi günü BM Güvenlik Konseyi'nde görüşüleceği açıklandı. Girişim, insan hakları örgütleri tarafından memnuniyetle karşılandı. Tasarıya göre, BM raporlarının 60 binden fazla cana mal olduğunu kaydettiği Suriye krizinde rolü bulunan herkes soruşturmaya dâhil edilecek. Beşar Esad, devlet başkanı olması nedeniyle birinci derecede sorumlu bulunurken, devlet yetkililerine de çeşitli derecelerde suçlamalar yöneltilecek. Ancak söz konusu tasarının Rusya'nın vetosuna takılmasına kesin gözüyle bakılıyor. BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi, Rus ve Amerikalı yetkililerle Cenevre'de bir araya geldi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns ile Suriye krizini müzakere eden El İbrahimi, toplantının ardından açıklama yapmadı. Bogdanov ise Cenevre Mutabakatı'nın alternatifinin olmadığını söyledi. BM bünyesinde görev yapan üst düzey üç yetkili, CNN televizyonunun internet sitesinde yayımladıkları ortak mektupta, Suriye'deki çatışmanın, 2013'te dünyanın karşı karşıya bulunduğu en karmaşık ve tehlikeli kriz olduğunu vurguladı. Öte yandan, Suriye'deki iç savaş çetin kış şartlarına rağmen yoğun bir şekilde devam ediyor. Ülkenin kuzeydoğusundaki Hul bölgesinde Esad güçlerinin düzenlediği saldırıda 50'den fazla sivilin öldüğü bildirildi.

Muhalifler arasında kan davası
Suriye'deki muhalif savaşçı gruplardan Faruk Tugayları'nın komutanı Sair Vakkas, Halep yakınlarında suikasta kurban gitti. Reuters haber ajansının bildirdiğine göre, yaklaşık dört ay önce El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi komutanlarından Firas el Absi'nin öldürülmesi olayında parmağı olduğu düşünülen Vakkas, intikam için infaz edildi. Halep'teki en tanınmış komutanlardan biri olan Sair Vakkas'ın, bölgede ele geçirilen ganimetlerin paylaşılması sırasında çıkan bir anlaşmazlık nedeniyle öldürülmüş olabileceği de iddia edildi.

Özgür Suriye Ordusu'ndan Şam'da saldırı iddiası
Özgür Suriye Ordusu yetkilileri, Şam'ın batısındaki Yafur bölgesinde toplantı halinde bulunan üst düzey isimlere saldırı düzenlendiğini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, söz konusu toplantıda Rus yetkililerin yanı sıra, Hizbullah üyeleri ve İran'ın Şam Büyükelçisi de yer alıyordu. Açıklamada bu isimlerin ölü ya da yaralı olup olmadığına dair herhangi bir bilgi verilmezken, konuyla ilgili ayrıntılı bilgilendirmenin daha sonra yapılacağı kaydedildi.

Ortadoğu ülkeleri son 10 yılın en şiddetli kışını yaşarken, Suriye'nin birçok kentinde de kar yağışı görülüyor. Kış şartları özellikle ülke içindeki mültecileri zor durumda bırakıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Esad yargılansın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN