Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak'ın kuzeyinde Sünni-Kürt ittifakı

Giriş Tarihi: 12.1.2013 13:21
Irak'taki siyasi kriz, iktidar paylaşımını reddeden Şii kökenli Başbakan Nuri Maliki'ye karşı olan Sünnilerle Kürtleri birleştirdi. İttifak oluştu ancak Kuzeyde Kürt yönetiminin dışında kalan ve Araplarla Kürtlerin en sorunlu bölgelerinden biri olan Diyala'da Sünniler ateş altında.

Diyala, Irak'ın kuzeydoğusunda İran sınırında yer alan eyalet, bu eyalete bağlı iki kent olan Jalawla ve Saddiya'da yaşayan Kürtler 2003'teki işgalden bu yana saldırılara hedef oluyordu. Özellikle 2005'ten itibaren artan saldırılarda en az 450 Kürt hayatını kaybetti, 3 binden fazlası da evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Diyala'da Kürtlerin başına gelenler, yine kuzeyde Kerkük ve Telafer'de yıllardır Türkmenlerin de başına geliyordu. Hatta sayı olarak belki de çok daha fazla kayıplar verildi.

Maliki'ye karşı yürütülen siyasi süreçte, Kürtlerle Sünniler aynı safta yer almaya başladı. Sünni liderlerle bölgedeki Kürt liderler arasında anlaşma sağlandı. Anlaşmanın yürürlüğe girmesinden bu yana bölgede Kürtleri hedef alan saldırılarda ciddi bir azalma olduğu yönünde Kürt yetkililerden resmi açıklama geldi.

Ancak son bir haftada terör saldırılarında hedef alınanlar yine aynı bölgede yaşayan Sünniler oldu. 6 gündür devam eden saldırılarda çok sayıda Sünni hayatını kaybetti, tutuklananlar ve Diyala'yı terk etmek zorunda kalanlar oldu.

Bu konudaki yorum aynen şöyle; "Sünniler artık yeni bir düşmanla karşı karşıya".

Sünni kaynaklar da Kürt kaynaklarda Sünnilere yönelik saldırıların arttığını doğruladı. Her ne kadar saldırılar artsa da bölgedeki Sünni liderler, Kürtlerle yapılan ittifaktan memnun.

Sünnilerle Kürtlerin Maliki'ye karşı birleşmelerinin dışında Diyala'daki Arap kabile liderleri arasında ihtilaf çıktığı biliniyor. Şeyh Valid Halid bölgedeki Arap kabile reislerinden birisi ve Sünnilerle Kürtler arasındaki ittifaka karşı gelen bir isim. Halid'e göre Diyala'daki Jalawla ve Saddiya kentlerindeki Kürtler, Araplar için büyük tehlike arz ediyor. "Kürtler fakir olan bu bölgede yaşamayı zaten istemiyor" diyen Valid Halid, Diyala'yı terk eden Kürtlerin kendi istekleriyle yaşam koşullarının daha rahat olduğu Süleymaniye'ye göç ettiklerini iddia ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'ın kuzeyinde Sünni-Kürt ittifakı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN