Yunanistan Başbakanı'na Ege'de sıcak temas uyarısı

Yunan Dışişleri, Ege kıta sahanlığı konusunda tek taraflı BM'ye koordinat vermeye hazırlanan Başbakan Samaras'ı sıcak temas konusunda uyardı

Giriş Tarihi: 13.1.2013
Yunan hükümetinin, Ege kıta sahanlığını koordinatlarını tek taraflı Birleşmiş Milletler'e (BM) bildirerek tescil etmeye hazırlandığı yolundaki haberler, krizden çıkmaya çalışan Yunanistan'da siyasi gerilimi tırmandırdı. Yunan Başbakan Andonis Samaras'ın, mart başlarında gerçekleştirmesi beklenen Ankara ziyareti öncesinde Türk-Yunan ilişkilerinde yeni bir gerginliğe yol açabilecek böyle bir adımı atıp atmayacağı merak konusu olurken, Başbakanlık ile Yunan Dışişleri Bakanlığı arasındaki görüş ayrılıklarının oldukça derinleştiği gözleniyor. Yüksek tirajlı TA NEA gazetesine göre, Yunan Dışişleri Bakanlığının tecrübeli diplomatları, Yunanistan'ın tek taraflı böyle bir adım atma olasılığında iki ülke arasındaki istikşafi görüşmelerin kesilebileceği ve Ege'de "sıcak temas" gibi olası bir kazaya yol açabileceğinden endişe duyuyor. Yunanistan'ın Ege kıta sahanlığını tek taraflı belirlemesini, barut fıçısının ateşlenmesine benzeten diplomatlar, Türk-Yunan diyalogunun bütünüyle kesilmesinden sadece Atina'nın sorumlu gösterileceğine dikkat çekiyor.

ŞAHİN KANADA YAKIN
Başbakan Samaras'ın Dış İlişkiler Danışmanı Hrisanthos Lazarides, kıta sahanlığının belirlenmesi konusunu yokuşa sürmekle suçladığı Türkiye'nin müzakereleri sıfırdan başlatmaya mecbur kalacağına inanıyor. TA NE gazetesi, Yunan Dışişleri'nin uyarılarına rağmen Başbakan Samaras'ın, Türkiye ile yakınlaşma siyasetine karşı çıkan şahin kanadın temsilcisi Lazarides'in tezine daha yakın olduğunu öne sürdü.

BAŞBAKAN SAMARAS'IN AKIL HOCASI ŞAHİN LAZARIDES
Başbakan Andonis Samaras'ın (solda) Dış İlişkiler Danışmanı Hrisanthos Lazarides, Türkiye ile yakınlaşma siyasetine karşı çıkan şahinlerin baş elemanlarından biri olarak tanınıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunanistan Başbakanı'na Ege'de sıcak temas uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN