Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müdahale genişliyor

Giriş Tarihi: 14.1.2013

Fransa'nın önceki gün başlayan İngiltere destekli Mali operasyonu genişliyor. Ülkenin komşuları da radikal militanlara karşı asker yardımı yapmaya karar verdi

Fransa'nın önceki gün başlattığı Mali müdahalesi ülkenin kuzeyinde genişleyerek devam ediyor. Fransız savaş uçakları ve helikopterlerinin ülkenin kuzeyini ele geçiren radikal militanlara karşı Gao, Lere ve Douentza bölgelerini bombaladığı ve önceki gün Konna'dan püskürtülen militanların 100 kadar kayıp verdiği belirtildi. Önceki günkü saldırılarda, radikal militan gruplardan Ensar El Din'in üst düzey liderlerinden Abdulkerim'in öldüğü belirtildi. Mali Geçici Devlet Başkanı Dioncounda Traore, Konna'daki çatışmalarda 11 askerin öldüğünü açıkladı. Ülkede bulunan 550 Fransız askerine lojistik destek vermek üzere iki İngiliz uçağının dün Mali'ye gittiği açıklandı. Ayrıca Batı Afrika Ekonomik Topluluğu'na üye ülkelerin de Mali hükümetine askeri destek sözü verdiği belirtildi. BM Güvenlik Konseyi'nin 3 bin 300 kişilik askeri gücün kuzeydeki militanlara karşı kullanılmasını onaylamasından sonra Nijerya 600, Burkina Faso, Niger, Togo ve Senegal 500'er ve Benin 300 asker gönderecek. Libya, Cezayir ve Tunus dışişleri bakanları ise ortak bir açıklama yayınlayarak, Mali'deki krize siyasi bir çözüm bulunması gerektiğini belirtti. Cezayir ülke güvenliğinin tehdit edilmesi durumunda sert cevap verileceğini belirtti. Müdahale kararını eleştiren Fransa eski Başbakanı Villepin, Journal De Dimanche'te yayımlanan yazısında, operasyonun stratejik hatalar üzerine kurulduğunu ve başarısız olacağını söyledi. Ayrıca Fransa askerlerinin önceki gün Somali'deki Eş Şebab örgütünün elinde olan Fransız casusu kurtarma girişiminde bir Fransız askeri ve 15 kadar militanın yanı sıra 8 tane de sivilin öldüğü açıklandı.

FRANSA ALARMD
Fransa'nın Mali ve Somali'deki askeri operasyonlarından sonra ülkedeki emniyet birimleri kamuya açık bölgelerde, havaalanlarında ve toplu taşım sistemlerinde güvenliği artırdı. Fransa Savunma Bakanı Jean- Yves Le Drian, Fransa'daki teröristlerin operasyonlara karşı eylemde bulunma riski olduğunu söyledi. Mali'deki radikal dinci hareketler, operasyonu destekleyen ülkelere saldıracaklarını açıklamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müdahale genişliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN