Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pakistan'da başbakan hakkında tutuklama kararı

Giriş Tarihi: 15.1.2013 12:06 Güncelleme Tarihi: 15.1.2013 15:57

Pakistan Anayasa Mahkemesi, Başbakan Raja Pervez Eşref'in görevine son verdi.

Raja Pervez Eşref ve aralarında bakanların da bulunduğu 16 kişi hakkında enerji ihalelerindeki yolsuzluğu gerekçe göstererek tutuklama kararı çıkardı.

HENÜZ TUTUKLANMADI

Pakistan Anayasa Mahkemesi'nin, görevine son verdiği ve hakkında tutuklama kararı çıkardığı Başbakan Raja Pervez Eşref'in ülke medyasında yer alan haberlerin aksine henüz tutuklanmadığı ortaya çıktı.

Pakistan Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan açıklamada, Eşref hakkında tutuklama kararı çıkarıldığı ancak herhangi bir tutuklamanın sözkonusu olmadığı bildirildi.

Anayasa Mahkemesi, Başbakan Eşref'in Su ve Enerji Bakanı olduğu dönemde ''mobil enerji kiralama projelerinde yolsuzluk yaptığı ve ülkeyi büyük zarara uğrattığı'' gerekçesiyle tutuklama kararı aldığını açıkladı.

Eşref hakkında tutuklama kararı alındığını ancak tutuklanması için herhangi bir talimat verilmediğini açıklayan Anayasa Mahkemesi, medyada yer alan 'Eşref tutuklandı' şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Mahkeme, Başbakan Eşref'in yarına kadar kendisinden istenilen evrakları teslim etmesinin beklendiğini açıkladı.

Meclis binasına 100 metre mesafedeki Mavi Alan adı da verilen Parlamento Meydanı'nda toplanan gruplar, Başbakan Eşref hakkında verilen tutuklama kararına ilişkin sevinç gösterisinde bulunuyor. Meclise giden yolların kapatıldığı alanda, geniş güvenlik tedbirleri alındı.

Ülkede dün başlayan ve ''Büyük Yürüyüş'' adı verilen protestolar, başkent İslamabad'a ulaşmıştı. "Kur'an Yolu Hareketi" lideri Tahir-ul Kadri tarafından başlatılan protesto eylemlerinin mahkemenin kararında etkili olabileceği ifade edildi.

Başbakan Raja Pervez Eşref ve bazı bakanlar hakkında yolsuzluk suçlamalarıyla çıkarılan tutuklama kararının ardından, ülkede hükümetin geleceğiyle ilgili belirsizlik de sürüyor.
Pakistan Anayasa Mahkemesi, geçtiğimiz aylarda eski Başbakan Yusuf Rıza Gilani'nin görevine son vermişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pakistan'da başbakan hakkında tutuklama kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN