Tecavüzden kaçış

Giriş Tarihi: 15.1.2013

ABD'li yardım kuruluşu IRC'nin raporuna göre aile bireyleri önünde tecavüze uğrayan Suriyeli kadınlar ülkeden kaçıyor. Esad'ın ise Akdeniz'deki bir Rus gemisinde yaşadığı bildiriliyor

Suriye'de iki yılını tamamlamak üzere olan halk ayaklanması ve iç savaşın korkunç bir boyutu daha ortaya çıktı. New York merkezli insani yardım kuruluşu Uluslararası Kurtarma Komitesi (IRC) tarafından hazırlanan rapora göre, şiddet olayları yüzünden ülkelerini terk eden 600 binden fazla Suriyelinin önemli bir bölümü tecavüz olaylarından kendilerini korumaya çalışan kadınlardan oluşuyor. 23 sayfa tutan "Suriye: Bir Bölgesel Kriz" adlı raporun, Lübnan ve Ürdün'e kaçan Suriyeli kadınlarla bire bir görüşmelerden sonra kaleme alındığı kaydedildi. IRC'den yapılan açıklamada her savaş bölgesinde olduğu gibi Suriye'de de en büyük acıları kadınların çektiğine vurgu yapılarak, "Bize bilgi veren kadınların çoğu, silahlı adamların kendilerine aile bireylerinin gözleri önünde tecavüz ettiğini anlattı" denildi. Raporda söz konusu suçların hem hükümet hem de muhalif güçler tarafından işlendiği de iddia edilerek, kadınların ayrıca kaçırılma ve işkenceye maruz kaldığı, birçoğunun da öldürüldüğü bildirildi.

VAKUM BOMBASI ATTI

Raporda, kadınların mülteci kamplarında yaşadığı zorluklara da değinildi. Lübnan ve Ürdün'deki kampların birçoğunun derme-çatma barakalardan ve soğuğa karşı dayanıksız çadırlardan oluştuğu belirtilerek, kadınların yaşadığı problemlerin bu şartlarda daha da fazlalaştığına dikkat çekildi. Öte yandan, Suriye'de rejim güçleriyle muhalifler arasındaki çatışmalar da bütün şiddetiyle devam ediyor. Muhalif kaynakların bildirdiğine göre, Esad rejimi Şam ve çevresine vakum bombası atarak son iki günde en az 169 kişinin ölümüne neden oldu.

Lavrov: Esad gitmeyecek
Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın görevinden uzaklaştırılmasının imkânsız olduğunu söyledi. Cenevre Mutabakatı'nın Esad'ın görevden alınması maddesini içermediğini kaydeden Bakan Lavrov, muhaliflere de Esad tarafından ortaya konulan 5 maddelik barış planını kabul etmeleri çağrısında bulundu.

"Esad, Akdeniz'de Rus savaş gemisinde yaşıyor"
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın ailesiyle birlikte Akdeniz'deki bir Rus savaş gemisinde yaşadığı iddia edildi. Suudi Arabistan'da yayımlanan El Vatan gazetesinin haberine göre, Esad ve aile bireyleri Akdeniz'de demirli Rus gemisinde yaşıyor, Esad ise gerekli durumlarda helikopterle Suriye'ye geçerek önemli toplantılara başkanlık ediyor. Haberini ismi açıklanmayan üst düzey yetkililere dayandıran El Vatan, Esad ailesinin güvenliğinin de tamamen Rusya tarafından sağlandığını iddia etti. Gazetenin haberine göre henüz Rusya'dan herhangi bir yorum gelmezken, El Vatan, haberinin güvenilir kaynaklar tarafından teyit edildiğini duyurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tecavüzden kaçış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN